Choroby wewnętrzne a Medycyna Chińska
Choroby wewnętrzne odgrywają dużą rolę w życiu współczesnego człowieka. Medycyna chińska zajmuje się tym zagadnieniem od wieków. Jak medycyna chińska leczy choroby wewnętrzne?
W leczeniu chorób wewnętrznych tradycyjna medycyna chińska posługuje się akupunkturą, moksą, lekami ziołowymi i dietą. Wszystkie te metody w połączeniu są potężnym narzędziem do walki z zachodnimi chorobami wewnętrznymi. Medycyna chińska jest często stosowana jako leczenie uzupełniające chorób wewnętrznych, w których terapia konwencjonalna nie przynosi satysfakcjonujących rezultatów. Przewlekłe zaburzenia i ogólnie choroby wewnętrzne, które są spowodowane przedłużającym się brakiem równowagi narządów wegetatywnych, a także obszarami związanymi z autonomicznym ośrodkiem układu nerwowego, należą do kategorii chorób trudnych do leczenia. Dlatego zarówno w Azji jak i krajach zachodnich medycyna chińska zyskuje na znaczeniu i jest coraz szerzej akceptowana w leczeniu chorób wewnętrznych.
W stosunku do medycyny zachodniej, medycyna chińska i akupunktura posiadają unikalne zalety, takie jak bezpieczeństwo i niższe koszty stosowania, efektywność i wygoda, co przyczynia się do ich popularności w rosnącej liczbie krajów.
Jak medycyna chińska leczy choroby wewnętrzne?
Medycyna chińska to kompletny system medyczny z własnymi formami diagnozy, leczenia i rokowania. Medycyna chińska postrzega ciała jako system energetyczny znajdujący się w stanie dynamicznej równowagi. Qi, inaczej energia lub siły witalne, przepływa w regularny wzór poprzez system kanałów – zwanych meridianami – do wszystkich części ciała.
Gdy przepływ Qi jest nieskrępowany, w ciele panuje równowaga i zdrowie. Gdy pojawiają się zatory Qi, zbyt dużo lub mało Qi, istnieje nierównowaga, co może doprowadzić do choroby.
Medycyna chińska pomaga przywrócić organizmowi równowagę i pracuje na poziomie energii, aby wpływać na wszystkie aspekty osoby: umysł, ciało i energię. Piękno medycyny chińskiej polega na tym, że może być stosowana do korygowania nierównowagi, która już stała się chorobą i bólem lub nawet jeszcze przed pojawieniem się objawów, co zapobiega chorobom.
Medycyna chińska leczy zaburzenia równowagi za pomocą diety, akupunktury i ziołowych środków leczniczych, które można stosować wraz z terapią medycyny zachodniej. Medycyna chińska jest najdłużej istniejącym nieprzerwanym systemem medycznym praktykowanym na świecie i posiada ponad 3000 lat historii.
Jak powstają choroby wewnętrzne?
Głównym celem tradycyjnej medycyny chińskiej jest stworzenie harmonii w organizmie jako całości, umożliwiając leczenie umysłu i ciała. Filozofia chińska twierdzi, że istnieją dwie uzupełniające się zasady życia, jin i jang, które są dialektycznie sobie przeciwstawne. Z nierównowagi jin i jang może rozwinąć się choroba, ponieważ ciało każdej osoby jest niczym mikrokosmos.
Tradycyjna medycyna chińska definiuje komponenty fizjologiczne choroby za pomocą pojęć Qi (energia życiowa), Xue =(krew), Jin-je (płyny ustrojowe), Jing (esencja) oraz Shen (duch), jak i układy narządów. Układy narządów zarządzają poszczególnymi tkankami ciała, stanami emocjonalnymi i aktywnościami.
Na przykład, podobnie jak nerki w medycynie zachodniej, w medycynie chińskiej układ nerkowy steruje metabolizmem płynów. W medycynie chińskiej natomiast jest on również odpowiedzialny za reprodukcję, wzrost i regenerację. Kości, ucho wewnętrzne, szpik kostny, zęby i lędźwie należą do układu nerkowego. Częste oddawanie moczu, bóle krzyża, bóle i emocje takie jak strach mogą być związane z nerkami. Każdy system narządów posiada unikalne funkcje.
Zgodnie z filozofią tradycyjnej medycyny chińskiej, to wewnętrzna zdolność ciała do zachowania siły jest kluczem do zdrowia. Zgodnie z tą teorią, ludzie rodzą się z pewną ilością pierwotnej Qi, którą łatwo roztrwonić, jeśli energia jest wykorzystywana przez organizm i nie jest odbudowywana. Nie jest łatwo zwiększyć pierwotną Qi. Trzeba ciężko pracować przez całe życie tylko po to, aby ją utrzymać. Programy ćwiczeń chińskich – wraz z prawidłową dietą i dobrymi nawykami snu – są wysoce zalecane do utrzymania pierwotnej Qi. Według filozofii medycyny chińskiej, jeżeli osobie stale brakuje snu, odpowiedniego odżywiania, jeśli nadużywa ona narkotyków lub alkoholu, bądź prowadzi nadmierną lub niebezpieczną aktywność seksualną, wyczerpują się u niej pokłady Qi i innych substancji. W czasie osłabienia, osoba taka jest bardziej podatna na zakażenia patogenami.
Korzenie dysharmonii: Przyczyny choroby w medycynie chińskiej
Starożytna medycyna chińska nie uznawała wirusów ani bakterii za wyzwalacze chorób lub zaburzeń. Oczywiście, medycyna chińska jest bardzo pragmatyczna. Gdyby starożytni Chińczycy znali wirusy i bakterie, stałyby się one częścią systemu diagnostycznego.
Zamiast tego, tradycyjna medycyna chińska uznaje wpływy, które są przyczyną dysharmonii w jin i jang, zasadniczych substancji, układów narządów i kanałów.
Sześć szkodliwych wpływów – gorąco, zimno, wiatr, wilgoć, suchość i gorąco lata – to zewnętrzne warunki klimatyczne, które mogą przeniknąć do organizmu i zaburzać równowagę w umyśle/ciele/duchu. Na przykład, jeśli jesteś narażony na nadmierne gorąco lub zimno i wiatr przez długi czas lub wtedy, kiedy Twój organizm jest już osłabiony, możesz zapaść na choroby. Choroby te, wywołane przez wpływy zewnętrzne, mogą przenieść się do środka i stać się poważniejsze – lekkie przeziębienie może przekształcić się w zapalenie płuc. Dzieje się tak, gdy szkodliwe wpływy zewnętrzne są silniejsze niż naturalna ochrona organizmu przed chorobą.
- Zimno: kiedy narciarz lub alpinista zapada w hipotermię, słabnie kontrola mięśni, ruchy stają się spowolnione i nieskoordynowane, narasta zmęczenie i organizm przechodzi w stan uśpienia. Taki sam skutek ma zimny szkodliwy wpływ. Wyczerpuje energię ciała i upośledza ruchy. Język blednie; tętno jest bardzo wolne. Może rozwijać się awersja do zimna i potrzeba snu w pozycji embrionalnej. Zimno jest jin i kiedy wdziera się w ciało, oziębia je całe lub jego część. Jeśli pojawia się ból, można go zmniejszyć za pomocą ciepła.
Kiedy zewnętrzne zimno atakuje ciało, może rozwinąć się ostry stan chorobowy, z towarzyszącymi dreszczami, gorączką i bólem w różnych częściach ciała. Kiedy zewnętrzne zimno przenika wewnątrz i staje się wewnętrznym zaburzeniem równowagi, jest to związane ze stanem przewlekłym, co powoduje bladość twarzy, ospałość i wycieńczenie, potrzebę ciepła i dłuższego niż zwykle snu.
- Zaburzenia związane z gorącem można porównać do grania w tenisa przez dwie godziny w oślepiającym słońcu. Jesteś zmęczony i jednocześnie dziwnie podniecony. Nie możesz przestać mówić o grze, ale plącze ci się język. Nie czujesz się znowu sobą, dopóki nie ochłodzisz się i nie ugasisz pragnienia.
Zaburzenia związane z gorącem powodują nadmiar jang lub niedobór jin. Na ogół związane są z gorącem w ciele, czerwoną twarzą, nadpobudliwością i gadatliwością, gorączką i pragnieniem zimnych płynów oraz szybkim pulsem. Objawy obejmują czyraki, suchość w ustach i pragnienie. Kiedy gorąco atakuje Shen, chory może mówić od rzeczy i być w stanie delirycznym.
- Wilgoć: Zastanów się, co dzieje się z Twoim podwórkiem, gdy przez dwa dni pada deszcz – staje się rozmokłe, a woda gromadzi się w stojących kałużach. W ten sposób wilgoć wpływa na ciało. Wilgotny ból jest ciężki i rozprzestrzenia się. Wilgoć blokuje przepływ energii życiowej i powoduje duszności w klatce piersiowej i wzdęcia. Jeśli zewnętrzna wilgoć wdziera się do środka, wchodzi do kanałów i powoduje sztywność stawów i ociężałość kończyn. Gdy wilgoć wdziera się do śledziony, może powodować rozstrój żołądka, nudności, brak apetytu, wzdęcia i biegunkę. Wewnętrzna wilgoć – powodowana przez penetrację zewnętrznej wilgoci do wnętrza lub przez upośledzoną transformację płynów w śledzionie – jest związana ze śluzem, który w medycynie chińskiej jest czymś więcej niż po prostu wydzieliną. Jest on wytwarzany, jeśli w trzustce lub nerkach panuje dysharmonia i może powodować obstrukcje lub guzy, kaszel, a jeżeli narusza Shen, może prowadzić do obłędu. Kiedy wilgoć zakorzeni się w naszym organizmie, trudno jej się pozbyć.
- Suchość jest częstym partnerem gorąca; wystarczy pomyśleć o popękanym dnie rzeki. Podczas gdy gorąco powoduje zaczerwienienie i ciepło, suchość powoduje odparowanie i odwodnienie. Zewnętrzna suchość atakująca ciało mogą powodować problemy z oddychaniem, takie jak astma i suchy kaszel, ostry ból i gorączka.
- Gorąco lata jest jak wilgotna, uciążliwa pogoda w czasie wakacji. Atakuje ciało po ekspozycji na ekstremalne gorąco i powoduje nagłą wysoką gorączkę i całkowity letarg. Jest to zawsze wpływ zewnętrzny i często pojawia się wraz z wilgocią.
- Wiatr ożywia ciało, wprawia je w ruch po odpoczynku, tak jak wiatr porusza liśćmi drzewa. Kiedy wiatr przenika ciało, zwykle jest to połączone z innym wpływem, np.: zimnem. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle na skórze, w płucach lub na twarzy. Są to tiki, drżenie, awersja do przeciągów, bóle głowy i zatkany nos. Gdy zewnętrzny wiatr wdziera się w ciało głębiej, może on spowodować drgawki, dzwonienie w uszach i zawroty głowy.
Jaki rodzaj chorób wewnętrznych leczy medycyna chińska?
Wielu z nas nie odwiedza zachodnich lekarzy, dopóki problemy z układem trawiennym, stanami lękowymi lub schorzenia autoimmunologiczne związane ze stanem zapalnym nie rozwiną się w poważną chorobę. Niestety, medycynie zachodniej niespieszno do stworzenia leczenia o długofalowych efektach lub długotrwałych programów poprawy zdrowia pacjentów z tego rodzaju schorzeniami. W ostatnich latach, rozczarowanie niską funkcjonalnością i skutecznością naszego systemu opieki zdrowotnej skłania pacjentów do szukania alternatywy poza murami klinik konwencjonalnych, w celu leczenia powstałych już chorób i zapobiegania nowym.
Medycyna chińska leczy najróżniejsze choroby, podchodząc do leczenia dolegliwości z sposób holistyczny. Leczy dolegliwości związane z bólem, problemy z układem trawiennym, problemy ginekologiczne i niepłodność, schorzenia układu oddechowego, problemy dermatologiczne, wzmacnia system odpornościowy itp. Medycyna chińska może wyleczyć zarówno stany przewlekłe i/lub ostre, np.: cukrzycę, problemy z tarczycą – nadczynność i niedoczynność tarczycy, zapalenie stawów, bezsenność, stres i depresję, migreny, alergie i problemy ortopedyczne.
Medycyna chińska posiada długoletnie doświadczenie i sprawdzoną skuteczność w leczeniu chronicznych chorób wewnętrznych i zaczęła już odgrywać ważną rolę w świadczeniu usług opieki zdrowotnej w krajach Europy Zachodniej. Pacjenci z chorobami chronicznymi chętnie akceptują medycynę chińską, a lekarze zachodni są bardziej świadomi korzyści z niej płynących. Coraz chętniej korzystają z medycyny chińskiej, aby pomóc pacjentom cierpiącym na choroby chroniczne lub polecają certyfikowanego terapeutę medycyny chińskiej w przypadku niepowodzenia ich własnego leczenia konwencjonalnego.
Zabiegi odbywają się w atmosferze spokoju i profesjonalizmu w gabinecie w Krakowie. Długość leczenia waha się od kilku tygodni do kilku miesięcy w zależności od przyczyn problemów.
Comiesięczne cierpienie nie jest konieczne, nie spędzaj kolejnego dnia z poczuciem dyskomfortu! Skontaktuj się z nami, dzwoniąc na numer +48 664 500 699 lub poprzez email: kontakt@czubek-igly.pl. Po wstępnej diagnozie, otrzymasz leczenie. Możesz pomóc również członkom swojej rodziny, krewnym, przyjaciołom i znajomym, dzieląc się z nimi przydatnymi informacjami w jakich problemach mogę pomóc.