Medycyna chińska – pojęcie w pięć minut
Medycyna chińska, jak wiele systemów medycznych w świecie starożytnym, została opracowana przez ludzi obserwujących różne procesy w przyrodzie.
„Nei Jing” – starożytna chińska księga medyczna licząca 2500 lat podaje:
„Mędrcy żyli zgodnie z prawami natury, więc ich ciała nie zapadały na różne choroby; nie tracili niczego, co dała im natura, a świat nie wyczerpywał ich esencji.” Zarówno ta starożytna księga, jak i wiele innych starożytnych chińskich tekstów medycznych pokazuje nam, że mądrość w nich zawarta jest nadal aktualna w dzisiejszych czasach, a fakty mówią same za siebie – od ostatnich trzydziestu lat medycyna chińska jest coraz popularniejsza w całym świecie zachodnim.
Medycyna chińska ma kilka najważniejszych dziedzin:
Akupunktura – korzystanie z igieł w celu stymulowania Chi pacjenta.
Ziołowe leki – mieszanki ziół dobrane indywidualnie do każdego pacjenta.
Tui Na – chińska fizjoterapia – manualna metoda terapeutyczna, która działa na punkty i meridiany, stymulując przepływ energii i krwi w mięśniach i stawach.
Równie ważne jest utrzymanie właściwego stylu życia, m.in. przestrzegając diety – w medycynie chińskiej każdy produkt spożywczy ma pewne właściwości. W związku z tym dobranie odpowiednich pokarmów indywidualnie do choroby, stanu fizycznego i psychicznego osoby, zgodnie z porą roku itd. jest niezmiernie ważne dla procesu leczenia.
Medycyna chińska od tysięcy lat jest odpowiedzią na wszystkie dolegliwości Chińczyków i dlatego jest uważana za kompletny system medyczny, który może pomóc przy wielu różnych problemach.
Od ostatnich pięćdziesięciu lat, kombinacja medycyny chińskiej z medycyną zachodnią przynosi świetne rezultaty w Chinach. Przeprowadza się tam tysiące badań, które stanowią potwierdzenie naukowe dla medycyny chińskiej.
Oprócz tego, w szpitalach od dawna z powodzeniem integruje się dwa podejścia: najnowszą technologię z osiągnięciami czasów starożytnych.
Na zachodzie, a obecnie w Polsce, rośnie zapotrzebowanie na medycynę chińską. Jest to związane ze świetnymi efektami tej medycyny wśród pacjentów, przy równoczesnym braku rozwiązań ze strony zachodniej medycyny lokalnej, która nie radzi sobie w wielu kwestiach zdrowotnych.
Istnieje wiele różnic między podejściami medycyny chińskiej i zachodniej:
Medycyna zachodnia leczy objawy i chorobę, zajmując się głównie sytuacjami awaryjnymi (brak nacisku na medycynę prewencyjną) i działa w oparciu o badania naukowe.
Medycyna chińska odnosi się do nierównowagi w organizmie pacjenta, na którą składa się wiele objawów oraz podkreśla prawidłowy styl życia i opiera się na podstawie empirycznej – na doświadczeniu liczącym tysiące lat.
Medycyna chińska działa również jako medycyna prewencyjna:
Starożytna chińska legenda mówi, że w przeszłości powszechną praktyką było chodzenie do lekarza, kiedy było się zdrowym, a jeśli lekarz musiał leczyć pacjenta, zapalał świeczkę w oknie. Okno z dużą ilością świeczek wskazywało, że lepiej nie korzystać z usług danego lekarza, ponieważ nie wie, jak utrzymać mieszkańców swojej wsi w zdrowiu.
Kolejna różnica między medycyną chińską i zachodnią polega na tym, że medycyna chińska skupia się na znalezieniu źródła problemu.
Na przykład: u osoby z wysokim ciśnieniem krwi, migrenami, zaparciami, bólami żeber, nerwowością i bezsennością (zaburzeniami snu) – według zasad medycyny zachodniej zostaną zdiagnozowane objawy 5-6 różnych chorób, co oznacza wizyty u 5-6 różnych lekarzy i wykonanie różnych badań i 5-6 różnych zabiegów.
Z kolei, diagnoza według zasad medycyny chińskiej wykaże, że wątroba pacjenta jest w stanie nierównowagi i strategia leczenia skutecznie rozwiąże wszystkie problemy zdrowotne za jednym zamachem.
W wielu przypadkach zauważyłem, że w trakcie leczenia danej osoby, ustępują u niej objawy, których bezpośrednio nie miałem zamiaru wyleczyć, ale zostały usunięte, ponieważ leczenie zmierzało do rozwiązania źródła problemu – głównej przyczyny ogólnego braku równowagi w ciele.
Nawet tutaj, w Polsce, rośnie świadomość wysokiej skuteczności medycyny chińskiej w leczeniu powszechnych chorób, z którymi zazwyczaj gorzej radzi sobie konwencjonalna medycyna zachodnia.
Z mojego doświadczenia jako terapeuty wynika, że medycyna chińska wpływa w ogromnym stopniu na poprawę zdrowia i kondycji psychicznej wielu ludzi poprzez znalezienie prawdziwego rozwiązania problemu bez użycia środków chemicznych. Ponadto, pacjenci uczą się dostosowywać styl życia i sposób myślenia tak, aby zapobiegać nawrotom choroby.
Podsumowując, należy podkreślić, że nie chodzi tutaj o odrzucenie lub preferowanie któregoś z tych dwóch systemów medycznych, ale o znalezienie najlepszych i najwłaściwszych metod w każdym z obu podejść i wykorzystanie ich dla trwałego pożytku pacjenta.