Udostępnij

Zioła Chińskie – Medycyna Chińska

Ziołolecznictwo (zioła chińskie) w Medycynie chińskiej

Czubek igły - leczenie ziołami - Zioła chińskieOd tysięcy lat zioła chińskie są używane do celów medycznych. Stosowano je w formie świeżej, gotowanej lub parzonej i uczono się o ich leczniczych właściwościach i zastosowaniach. Od wieków w Chinach zioła zbierano i badano.

Dzięki długotrwałej pracy i dokumentacji przypadków leczenia, licznym próbom i błędom, dzięki intuicji i wiedzy oraz metodom przekazywanym z ojca na syna – obecnie możemy korzystać z ogromu wiedzy o ziołach i doświadczeń w ich stosowaniu. Każdy okres może poszczycić się wielkimi lekarzami, którym udało się zebrać, zanalizować i usystematyzować wiedzę. Jest to coś, co naprawdę wyróżnia medycynę chińską. Staranna dokumentacja doprowadziła do utworzenia obszernego systemu leczenia za pomocą naturalnych substancji.

Zioła różnią się od siebie energią, temperaturą i smakiem.

Energia: Według medycyny chińskiej każda substancja wchodzi do meridiana energetycznego (kanału energetycznego) lub do konkretnego narządu w organizmie. Substancje lecznicze faktycznie dzielą się na zioła, substancje pochodzenia zwierzęcego i minerały – czyli w zasadzie może być nimi wszystko, co istnieje w naturze.

Smaki: Smaki mają duży wpływ na właściwości receptur. Kierują energię organizmu w różnych kierunkach i do różnych narządów. Na przykład: słodki – ma działanie wzmacniające (śledziona), kwaśny – absorbujące, ściągające (wątroba), gorzki – wysuszające, ochładzające (serce), słony – rozpuszczające guzy (nerki), mdły – moczopędne (pęcherz moczowy), ostry – pobudzające, rozpraszające i napotne (płuca).

Temperatura: Temperatura ziół leczniczych zależy od ich energii, na przykład, herbata miętowa jest gorąca jeśli chodzi o temperaturę, ale energia mięty ma działanie wychładzające.

Zioła stanowią tylko niektóre z istniejących substancji leczniczych.

Różne części ziół mają różne działanie, na przykład: liście – są lekkie, znajdują się w górnych partiach rośliny, dlatego wpływają na górne części ciała, gałęzie – odżywiają, korzenie – wzmacniają, nasiona – nawilżają (doskonałe na zaparcia), owoce – pochłaniają.

Przykłady ziół: czosnek – usuwa pasożyty, kurkuma – pomaga w depresji, chryzantema – łagodzi podrażnienia oczu, skórka mandarynki i pączki róży – stymulują energię, mniszek lekarski – ma działanie przeciwropne, kardamon – jest aromatyczny, wyostrza zmysły, bambus – pochłania wilgoć, szafran – wzmacnia krew, nasiona rzodkiewki – eliminują zastój pokarmowy, gips – chłodzi, suszony konik morski – wzmacnia potencję, dżdżownica – otwiera kanały, żeń-szeń – wzmacnia energię, stonoga – usuwa toksyny ze skóry, jedwabnik – łagodzi skurcze, perły – relaksują umysł itd.

Umiejętność dostosowania receptury do pacjenta to specjalizacja, która wymaga głębokiej i rozległej wiedzy, ponieważ istnieją niezliczone kombinacje ziół. Zioła są zawsze używane w połączeniu, a nie pojedynczo, ponieważ wtedy ich działanie lecznicze jest synergiczne. Istnieją tak zwane „klasyczne” receptury. Używane od setek lat, również dziś są z powodzeniem wykorzystywane.

Pacjent uzyskuje diagnozę zgodną z zasadami medycyny chińskiej. Rozpoznanie opiera się na wywiadzie na temat stylu życia i zachowania oraz na badaniu pulsu i języka, które odzwierciedlają wewnętrzny stan pacjenta.

Po odpowiedniej diagnozie, pacjent otrzymuje recepturę ziołową dostosowaną indywidualnie do jego stanu. Receptura jest unikalna i zawiera mieszankę ziół specjalnie dopasowaną do konkretnej osoby.

Czasami w trakcie leczenia terapeuta może dostosowywać, modyfikować lub uzupełniać dawki i zioła wchodzące w skład receptury lub przeformułowywać całą recepturę zgodnie ze zmianami w stanie zdrowia pacjenta.

Ziołolecznictwo ewoluowało przez tysiące lat metodą prób i błędów, tak więc opiera się na głębokiej i rozległej wiedzy na temat wpływu ziół, co daje mu bardzo wyraźną przewagę nad zachodnią medycyną.

Zioła mogą być przyjmowane w różny sposób. Najczęstsze formy to:

Proszek – zioła są mielone na drobny proszek i przyjmowane z ciepłą wodą.

Świeże zioła – zioła, które gotuje się, a następnie spożywa w płynie lub w formie zupy.

Nalewka – wyciąg z ziół na bazie alkoholu lub wody.

Ważne informacje:

Chińskie zioła mogą być przyjmowane równolegle z lekami zachodnimi (po konsultacji z terapeutą).

Wiele zachodnich leków zostało stworzonych na bazie ziół, np.: aspiryna i chinina.

Chińskie receptury ziołowe mogą być przyjmowane w każdym wieku.

Zabiegi odbywają się w atmosferze spokoju i profesjonalizmu w gabinecie w Krakowie. Długość leczenia waha się od kilku tygodni do kilku miesięcy w zależności od przyczyn problemów.

Comiesięczne cierpienie nie jest konieczne, nie spędzaj kolejnego dnia z poczuciem dyskomfortu! Skontaktuj się ze mną poprzez email: kontakt@czubek-igly.pl lub dzwoniąc na numer +48 664 500 699. Po wstępnej diagnozie, otrzymasz leczenie. Możesz pomóc również członkom swojej rodziny, krewnym, przyjaciołom i znajomym, dzieląc się z nimi przydatnymi informacjami w jakich problemach mogę pomóc.

Udostępnij
Group 1315 2

Chcesz mnie odwiedzić?

Może Cię zainteresować

Warto przeczytać

Line