Udostępnij

Medycyna chińska i akupunktura a zgaga / refluks żołądka

Medycyna chińska i akupunktura a zgaga / refluks żołądka

Zgaga i refluks jest najczęstszym zjawiskiem w klinikach leczenia zaburzeń żołądkowo-jelitowych, zarówno zachodnich jak i tych prowadzących terapię zgodnie z medycyną chińską. W większości przypadków, zgaga dotyka pacjentów po trzydziestce i nie ma żadnych szczególnych różnic między mężczyznami i kobietami. W odróżnieniu od współczesnej medycyny, która nie zapewnia zbyt pomocnych rozwiązań, medycyna chińska i akupunktura mają świetne i szybkie wyniki w leczeniu zgagi.

Jakie odczucia towarzyszą zgadze

Klasyczne uczucie zgagi to oczywiście palenie w okolicach klatki piersiowej lub serca. Po angielsku zgaga to dosłownie ogień w sercu. Rzeczywiście, klasyczne uczucie towarzyszące zgadze to pieczenie w okolicy klatki piersiowej, jednak może również występować pieczenie w okolicy górnego odcinka przełyku lub po prostu chrypa, częste lub nawracające bóle gardła, uczucie, że coś tkwi w gardle, zapalenie zatok, uczucie pieczenia lub nieprzyjemne uczucie w szczęce lub uszach (tzw. dym z uszu), kaszel, uczucie głodu (czasami napady głodu, którego nie można nasycić) oraz nudności.

Główne przyczyny zgagi

  • Dieta wywołująca nadmierną kwasowość krwi i żołądka.
  • Nietolerancja lub alergia pokarmowa.
  • Stan emocjonalny, przewlekły stres. W wielu przypadkach obserwuję u swoich pacjentów, że ich stan emocjonalny powoduje nadmierną kwasowość i nieprawidłowe, stałe lub czasowe, funkcjonowanie dolnego zwieracza przełyku.
  • Znaczna część populacji jest nosicielem bakterii Helicobacterpylori. Niektórzy są świadomi jej wpływu, a niektórzy nadal nie. Przenosi się ona przez kontakt, kał lub ślinę. Obecnie szacuje się, że Helicobacterpylori jest główną przyczyną zgagi i nieżytu żołądka i wrzodów. Obecność bakterii można stwierdzić w wielu badaniach. Najpopularniejszym jest test oddechowy. Można ją również wykryć przez pobranie biopsji podczas gastroskopii, przez wykonanie testu na obecność jej antygenów w kale lub testu na obecność w krwi przeciwciał swoistych dla tej bakterii.
  • Różne leki stosowane przez dłuższy czas, wpływające na błonę śluzową żołądka, np. ibuprofen, aspiryna.

Co to jest refluks?

Refluks występuje przy cofaniu się kwasu z żołądka do przełyku. Jednym z typowych objawów refluksu jest zgaga lub stan zapalny przełyku. Zwieracz dolny przełyku, który znajduje się pomiędzy przełykiem a żołądkiem i kieruje transportem pokarmu, jest w rzeczywistości zastawką mięśniową, której funkcją jest otwieranie się, gdy pokarm dociera do żołądka i zamykanie się w celu zablokowania cofania się jedzenia i soków trawiennych z żołądka do przełyku. Warto tutaj zaznaczyć, że w żołądku wydzielany jest kwas, który funkcjonuje dobrze tylko w żołądku! Po wydostaniu się z niego uszkadza błony śluzowe, paląc je. Kiedy ten mięsień słabnie lub nie reaguje, pokarm i soki żołądkowe wracają do przełyku i powodują uczucie zgagi i uszkodzenia przełyku.

Przepuklina przeponowa

Przepuklina ta polega na wystawaniu górnej części żołądka przez otwór w przeponie. Pęknięcie przepony prowadzi do osłabienia lub dysfunkcji dolnego zwieracza przełyku i jest jedną z głównych czynników wywołujących refluks i zgagę.

Przyczynami przepukliny przeponowej są otyłość, ciąża, przedłużający się kaszel, wysiłek fizyczny zwiększający nacisk na mięśnie brzucha, wielokrotne wymioty. Często nie ma określonej przyczyny rozerwania przepony, przepuklina może też występować od urodzenia.

Przepuklina przeponowa zwykle nie wymaga leczenia, natomiast zwracanie kwasu solnego należy leczyć, aby uniknąć obrażeń przełyku. W rzadkich przypadkach w wyniku przepukliny dochodzi do ucisku naczyń krwionośnych, co może zatrzymać dopływ krwi do narządów. Dlatego też schorzenie to wymaga czasami natychmiastowej interwencji chirurgicznej.

W jaki sposób diagnozuje się zgagę, refluks i przepuklinę przeponową?

RTG kontrastowe z użyciem barytu – nieinwazyjne badanie, które jest obecnie mniej powszechne, ponieważ nie jest szczególnie precyzyjne i wiąże się z nieprzyjemnym procesem picia środka przeczyszczającego i barytu (siarczanu baru).

Gastroskopia – obecnie jedno z najpowszechniejszych badań. Trochę uciążliwe i nieprzyjemne, ale trwa kilka minut. Polega na włożeniu cienkiej rurki (na końcu której znajduje się malutka kamera) przez usta do żołądka i dwunastnicy. Badanie sprawdza, czy występują infekcje, wrzody lub guzy żołądka, przełyku lub dwunastnicy. Dodatkowo, w czasie tego testu mogą być pobierane wycinki.

Manometria i monitorowanie pH w przełyku – dwa badania, które pozwalają poznać poziom kwasowości soku żołądkowego i poziom refluksu.

Zachodnie leczenie zgagi i refluksu

Standardowe leczenie zgagi i refluksu obejmuje różne środki na zobojętnienie kwasu solnego, zwane antacydami. Jeśli w żołądku zostaje wykryta bakteria, do leczenia włącza się również antybiotyki. W niektórych przypadkach zgagi i refluksu spowodowanych przez dysfunkcję dolnego zwieracza przełyku przeprowadza się zabieg chirurgiczny.

Trochę informacji na temat środków zobojętniających kwas żołądkowy stosowanych w leczeniu zgagi

Istnieje kilka rodzajów środków zobojętniających, które medycyna wykorzystuje do zwalczania zgagi i refluksu:

Łagodne antacydy są lekami bez recepty. Obniżają pH przy pomocy pierwiastków takich jak wapń, magnez i glin. Działają dobrze w łagodnych przypadkach zgagi i należy pamiętać, że stanowią tylko tymczasowe rozwiązanie, ponieważ usuwają objawy, a nie przyczynę problemu.

Skutki uboczne – nadmiar magnezu może powodować biegunkę i osłabienie nerek, nadmiar glinu może prowadzić do zaparć i niedoboru fosforu. Ogólnie rzecz biorąc, może dojść do sytuacji odwrotnej, w której występuje brak kwasowości, co z kolei powoduje nadmierną kwasowość.

Leki zobojętniające kwas żołądkowy i antagoniści receptora H2

H2 jest receptorem histaminy występującym w żołądku. Pobudzenie receptorów H2 w żołądku za pomocą histaminy prowadzi do zwiększenia produkcji kwasu solnego. Leki te hamują lub blokują pobudzanie receptorów, wywołując spadek kwasowości.

Skutki uboczne antagonistów H2

Nudności, wzdęcia, nieostre widzenie, zmęczenie, osłabienie mięśni oraz oczywiście, większe szanse na zgagę przy dłuższym stosowaniu.

Środki zobojętniające kwas żołądkowy i inhibitory pompy protonowej (PPI)

Leki te działają na zasadzie podobnej do tych poprzednio opisanych.

Przykładami takich leków są Rabeprazol, Dekslansoprazol, Esomeprazol itp.

Skutki uboczne PPI

Bóle brzucha, biegunka, zaparcia, nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, dysfunkcja wątroby, wysypka skórna i niedobór witaminy B12 (zakłócają jej wchłanianie). Co gorsza, gdy odstawiamy leki po dłuższym czasie ich przyjmowania, możemy poczuć „spalanie w płomieniach”, zgaga wzmocni się i bardzo trudno będzie nie powrócić do ich stosowania (forma uzależnienia).

Medycyna chińska akupunktura – „gaszenie ognia”, czyli udane naturalne leczenie zgagi i refluksu

Medycyna chińska i akupunktura oferują wiele rozwiązań wyleczenia zgagi i wiele alternatyw dla wspomnianych leków, które mogą powodować skutki uboczne.

W większości przypadków leczenia przeze mnie zgagi i refluksu, wyniki były szybkie i znaczne.

Co leczy zgagę:

Akupunktura jest kolejnym świetnym narzędziem do wzmocnienia energii nerek i wątroby, co przynosi natychmiastową ulgę w zgadze. Oprócz szybkiego rozwiązania problemu zgagi, akupunktura pomaga rozwiązać problem u jego źródła i dlatego jej dodatkowe zastosowanie jest bardzo ważnym elementem całego procesu leczenia zgagi i refluksu.

Prawidłowe odżywianie – samo odżywianie może znacznie zmniejszyć zgagę. Przygotowując indywidualną dietę dostosowuję ją do trybu życia pacjenta.

Unikanie żywności, np. smażonych potraw, tłuszczów, cukrów, alkoholu, wzbogacenie diety w alkalizujące produkty może poprawić stan pacjenta. Ważne, aby nowa dieta wzmacniała energię wątroby (bo jest ona odpowiedzialna za mięśnie w organizmie według medycyny chińskiej – dolny zwieracz przełyku jest mięśniem), wzmacniała energię nerek (bo rewitalizują one wątrobę) i była bogata w produkty, które leczą stan zapalny w przełyku czy żołądku (skrobia kuzu, siemię lniane, cytryna itd). Ważne jest również, aby jeść 5 małych posiłków dziennie i unikać obfitych, ciężkich posiłków.

Suplementy – istnieją bardzo silne suplementy, które z powodzeniem mogą zastąpić leki na zgagę. Niektóre oparte są na minerałach alkalizujących, inne z kolei na ziołach.

Zioła chińskie – kolejny świetny sposób leczenia zgagi! Bardzo skuteczne leczenie dla wzmocnienia dolnego zwieracza przełyku i łagodzenia zgagi oraz stanu zapalnego przełyku i żołądka. Zioła są dobierane po uprzedniej dokładnej diagnozie, w zależności od zaawansowania choroby, a ich skład jest odpowiednio zmieniany wraz z poprawą stanu zdrowia.

Zmiana stylu życia jest ważnym narzędziem w leczeniu refluksu. Zmiany obejmują ograniczenie palenia papierosów i spożywania alkoholu, zmniejszenie stresu, spanie na plecach, z uniesioną górną częścią ciała na wysokość co najmniej 25 cm lub spanie na lewym boku, zmiana nawyków (najważniejsze: nie śpij po posiłku, nie wykonuj ćwiczeń po posiłku, unikaj jedzenia owoców na deser, unikaj picia podczas posiłku).

Domowe sposoby łagodzenia zgagi

Leżenie na lewym boku, z górną połową ciała podpartą o poduszki i uniesioną o 25 cm może pomóc, ponieważ w tej pozycji żołądek znajduje się poniżej przełyku.

Cytryna / ocet jabłkowy – wyciśnij połowę cytryny do szklanki wody lub wymieszaj łyżkę octu jabłkowego w szklance wody i wypij rano na pusty żołądek. Napój ten równoważy kwasowość żołądka i zapobiega nadmiernemu wydzielaniu kwasu i zgadze.

Ziemniaki – Zblenduj surowy nieobrany ziemniak razem z proporcjonalną ilością wody i pij na pusty żołądek 3 razy dziennie. Ziemniak łagodzi podrażnienia błon śluzowych, leczy stany zapalne żołądka, tworzy warstwę ochronną i miejscowo przynosi długo odczuwalną ulgę przy zgadze.

Soda oczyszczona – wymieszaj łyżeczkę sody z połową szklanki wody i wypij na pusty żołądek. Soda jako zasada neutralizuje kwas.

Lukrecja – energetyzująca, przeciwzapalna roślina, która wspomaga regenerację błon śluzowych i przynosi ukojenie przy zgadze. Zalecane jest picie 3-4 szklanek dziennie napoju z jednej łyżeczki naparu na szklankę wody. Można także ssać surową roślinę. Nie jest zalecana osobom cierpiącym na wysokie ciśnienie krwi.

Aloevera – kaktus znany ze swojego soku i zaskakujących właściwości leczniczych. Można pić sok lub przyjmować kapsułki. Aloes chroni błony śluzowe żołądka, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Można go bezpieczne stosować również przy wysokim ciśnieniu krwi. Aloes działa przeczyszczająco przy wysokich dawkach.

Ważne jest, by pamiętać, że powyższe wskazówki nie mogą zastąpić leczenia ani zaleceń lekarskich! Jest to garść domowych porad i sposobów na łagodzenie objawów zgagi. Ważne, aby skorzystać z pomocy w utrzymaniu równowagi w organizmie i wyleczeniu źródła choroby, jaką zapewnia medycyna chińska. Jak wspomniano wcześniej, medycyna chińska bardzo skutecznie leczy refluks i zgagę, co w większości przypadków (jeśli nie we wszystkich) chroni przed powikłaniami zgagi oraz eliminuje konieczność przyjmowania leków czy poddawania się zabiegom operacyjnym.

Comiesięczne cierpienie nie jest konieczne, nie spędzaj kolejnego dnia z poczuciem dyskomfortu! Skontaktuj się z nami, dzwoniąc na numer +48 664 500 699 lub poprzez email: kontakt@czubek-igly.pl. Po wstępnej diagnozie, otrzymasz leczenie. Możesz pomóc również członkom swojej rodziny, krewnym, przyjaciołom i znajomym, dzieląc się z nimi przydatnymi informacjami w jakich problemach mogę pomóc.

Udostępnij

Chcesz mnie odwiedzić?

Może Cię zainteresować

Warto przeczytać