Udostępnij

Medycyna Chińska – Lęk i jego leczenie

Leczenie lęku za pomocą medycyny chińskiej

Medycyna Chińska i Akupunktura – Lęk i jego leczenie

Lęk jest najczęstszym zaburzeniem psychiatrycznym, na który skarżą się pacjenci. Medycyna chińska i akupunktura zajmują się tym zagadnieniem. Jak medycyna chińska i akupunktura leczą lęk?

Występuje u 5% populacji i jest bardziej powszechny wśród kobiet. Strach jest naturalną i pozytywną reakcją organizmu na sytuacje awaryjne. Lęk to nadmierne poczucie strachu. Może rozwijać się stopniowo lub pojawiać się nagle i trwać od kilku minut do kilku lat. Lęk występuje w natężeniu od niepokoju do paniki.

Lęk dzielimy na kilka kategorii:

Atak lęku – charakteryzuje się wieloma objawami fizycznymi i emocjonalnymi, które obejmują wszystkie układy organizmu. Do objawów emocjonalnych zaliczamy: lęk przed śmiercią i lęk przed utratą kontroli. Objawy fizyczne obejmują kołatanie serca, pocenie się, drżenie, uczucie dławienia, ucisk w klatce piersiowej (porównywalny do uczucia zawału serca), dreszcze itp.

Zespół lęku uogólnionego – bardzo powszechny zespół charakteryzujący się nadmiernym uporczywym niepokojem przez okres prawie całego roku, bez żadnej widocznej przyczyny. Do objawów fizjologicznych należą m.in. rozdrażnienie, niepokój, zaburzenia snu itd.

Zespół stresu pourazowego, zaburzenie stresowe pourazowe, PTSD – zespół ten jest wynikiem narażenia na prawdziwe traumatyczne zdarzenie lub zagrożenie życia, np. wojna, atak terrorystyczny, napaść na tle seksualnym itp. Pacjenci wciąż od nowa przeżywają traumę, a nawet drobne zdarzenie może powodować pojawianie się żywych wspomnień sytuacji. Dlatego starają się unikać rzeczy, które przypominają stresor. Może to doprowadzić do emocjonalnego wycofania. Objawy fizyczne i psychiczne powodują straszliwe cierpienia u pacjenta i jego rodziny. Symptomy mogą być różne w zależności od osoby. Najważniejsze to: zaburzenia snu, słaba koncentracja, drażliwość, trudności społeczne, depresjaból itd.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, ZOK – zespół charakteryzujący się niekontrolowanymi myślami i działaniami obsesyjnymi i rytualnymi, np. zamykaniem drzwi, myciem rąk, przechowywaniem przedmiotów, obsesyjnymi porządkami itp. Zespół ten upośledza codzienne funkcjonowanie, a czasem wygląda „dziwnie” dla zewnętrznego obserwatora.

Fobia – Około 10% populacji cierpi na fobie (lęki) połączone z określonym obiektem lub sytuacją. Istnieje ponad 250 fobii, najczęściej są to lęki związane ze zwierzętami, przestrzenią (agorafobia), lataniem i komunikacją społeczną. Większość pacjentów jest świadoma, że ich reakcja jest przesadzona, ale nie są w stanie powstrzymać lęku.

Fobia to stan, w którym strach kontroluje nas i upośledza codzienne życie. Konieczność uniknięcia lęku staje się priorytetem. Objawy są podobne do obajwów zaburzeń lękowych.

Przyczyny zaburzeń lękowych

Przyczyny zaburzeń lękowych pozostają nie do końca znane. Wiadomo, że zaburzenia te mają do pewnego stopnia podłoże genetyczne (połowa pacjentów z zaburzeniami lękowymi posiada co najmniej jednego członka rodziny, który cierpi z powodu tej samej choroby). Ponadto są spowodowane zakłóceniem neuroprzekaźnictwa w mózgu, zwłaszcza noradrenaliny i serotoniny. Ponadto nadmierne spożywanie alkoholu i narkotyków stanowi podatny grunt dla rozwoju zaburzeń lękowych.

Zachodnie leczenie zaburzeń lękowych

Zachodnie leczenie obecnie ma dwa nurty – terapię poznawczo-behawioralną (na podstawie rozmowy z pacjentem w celu zrozumienia przyczyn lęku oraz nauczenia się, jak sobie z nim radzić) i leczenie farmakologiczne, zwłaszcza lekami przeciwlękowymi i przeciwdepresyjnymi, jak np. (SSRI, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny), benzodiazepin, beta-blokery, trójcykliczne leki przeciwdepresyjne (TLPD) itp.

Lęk – Medycyna chińska

Lęk w medycynie chińskiej jest traktowany jako „trzęsienie ziemi”. Ziemia to stabilność, nasze bezpieczne i spokojne miejsce, dlatego trudno jest poradzić sobie z jej zniszczeniem. Dodatkowo uczucie strachu jest związane z nerkami (w medycynie chińskiej każdy organ ciała jest związany z emocjami), które są źródłem Yin i Yang w organizmie (poprzez wyrażanie uzupełniających się przeciwieństw). I gdyby tego jeszcze było mało, umysł (Shen) – według medycyny chińskiej – leży w sercu i jest zakłócany nierównowagą między Yin i Yang oraz czynnikami psychologicznymi, takimi jak myśli i zmartwienia. Gdy umysł traci swoją stabilność (ziemię), objawy lękowe przybierają na sile.

Wyjaśnienie, które tutaj przytoczyłem jest bardzo ogólne. Każdy pacjent, otrzymuje diagnozę na podstawie gruntownej analizy jego stanu i dopiero potem podejmowana jest decyzja o odpowiedniej strategii leczenia. Diagnoza odbywa się za pomocą narzędzi diagnostycznych medycyny chińskiej: diagnozy języka, pulsu, ciała i szczegółowego wywiadu na temat objawów psychicznych i fizycznych. Terapia opiera się na akupunkturze, chińskim ziołolecznictwie, masażu Tui Na (chińskiej fizjoterapii) i dietetyce chińskiej.

Celem leczenia jest przywrócenie stanu równowagi u pacjenta bez stosowania leków chemicznych, które mają skutki uboczne.

Podczas leczenia pacjent uczy się odzyskiwać zaufanie, że możliwe jest wyeliminowanie zaburzeń lękowych i wyjście poza cykl lęku.

Terapia ma szerokie spektrum działania, a zatem wymaga czasu. Uważam, że nie można tu mówić o magicznym uzdrowieniu. Terapia wymaga samodzielnej ciężkiej pracy, która ostatecznie daje efekty.

Zalecenia ogólne

Zaleca się relaksację w formie ćwiczeń, jogi, medytacji itd.

Zalecenia dietetyczne: należy włączyć do diety węglowodany złożone – brązowy ryż i owies, ponieważ podnoszą stężenie serotoniny w mózgu. Ponadto witaminy z grupy B, wapń i magnez uspokajają układ nerwowy.

Należy unikać cukrów prostych, kofeiny i alkoholu, ponieważ pobudzają układ nerwowy.

Ogólnie ważne jest, aby dbać o zrównoważoną dietę.

Comiesięczne cierpienie nie jest konieczne, nie spędzaj kolejnego dnia z poczuciem dyskomfortu! Skontaktuj się z nami, dzwoniąc na numer +48 664 500 699 lub poprzez email: kontakt@czubek-igly.pl. Po wstępnej diagnozie, otrzymasz leczenie. Możesz pomóc również członkom swojej rodziny, krewnym, przyjaciołom i znajomym, dzieląc się z nimi przydatnymi informacjami w jakich problemach mogę pomóc.

Udostępnij

Chcesz mnie odwiedzić?

Może Cię zainteresować