Udostępnij

Akupunktura przy położeniu miednicowym dziecka

Obecnie akupunktura przy położeniu miednicowym staje się bardzo popularna i jest bardzo często wykonywana w naszym zachodnim społeczeństwie. W wielu krajach zachodnich położenie miednicowe jest wskazaniem do planowanego cięcia cesarskiego. Stymulacja odpowiednich punktów akupunkturowych w połączeniu z moksą jest bardzo skuteczna i pomaga skorygować położenie płodu.

Akupunktura przy położeniu miednicowym dziecka.

W trzecim trymestrze ciąży, przed porodem, płód obraca się głową w dół do wchodu miednicy. Jeśli jesteś w zaawansowanej ciąży i płód w Twoim łonie nie jest jeszcze odwrócony głową w dół, masz trudny orzech do zgryzienia: Jak urodzić w tym stanie? Zdecydować się na cesarskie cięcie czy spróbować obrotu zewnętrznego do położenia główkowego? Zanim podejmiesz decyzję, powinnaś spróbować akupunktury przy położeniu miednicowym stosowanej w medycynie chińskiej. Jest to bezbolesny zabieg pozbawiony zbędnego ryzyka.

Położenie płodu w macicy przed porodem wpłynie na sposób przeprowadzenia porodu.

W zależności od położenia, można przewidzieć, czy dziecko przejdzie łatwo z macicy do kanału rodnego czy też proces ten będzie nastręczał trudności.

 Położenie płodu można określić na dwa sposoby:

 Położenie poprzeczne: Płód leży w poprzek macicy poziomo. W tym przypadku, kobiecie proponuje się obrót zewnętrzny do położenia główkowego. Jeśli kobieta odmówi wykonania tego zabiegu lub nie powiedzie się on, poród następuje przez cięcie cesarskie.

 Położenie podłużne: Oś wzdłużna płodu znajduje się równolegle do osi wzdłużnej macicy. W tym stanie dziecko może mieć położenie główkowe (z głową w kierunku kanału rodnego) lub miednicowe/pośladkowe (z głową w górę).

 W większości przypadków płód układa się głową w dół w kierunku miednicy. Przy porodzie, głowa idzie pierwsza, a następnie reszta ciała; wyjście płodu przez kanał rodny jest łatwe i sprawne.

 Około 3% płodów ma położenie miednicowe przed porodem; położenie, w którym płód jest skierowany nogami lub pośladkami w dół do wchodu miednicy zamiast głową, która jest skierowana w górę.

Istnieje wiele badań, w których można poznać położenie płodu:

Zewnętrzne badanie palpacyjne brzucha, lub w przypadku, kiedy szyjka macicy jest otwarta, badanie wewnętrzne, mogą być wykonywane w celu zobaczenia, jaką część płodu widać przy wejściu do kanału rodnego. Oprócz tego, oczywiście badanie USG pokazuje położenie płodu.

Przyczyny położenia miednicowego:

W większości przypadków, zachodnia medycyna nie zna powodów położenia miednicowego. Istnieją różne hipotezy.

Może to być związane z budową macicy, mięśniakami macicy, torbielami lub niewydolnością łożyska, osłabieniem mięśni dna miednicy, ciążą mnogą, stanem płynu owodniowego, wadami rozwojowymi lub wyjątkowo dużą głową dziecka.

Jeśli chodzi o stan psychofizyczny, kobieta jest w stanie napięcia, przeżywa strach i lęk, a te emocje aktywują mechanizmy układu współczulnego, które prowadzą do skurczów w dolnych partiach macicy.

Inna hipoteza stojąca za położeniem miednicowym głosi, że dziecko stara się zbliżyć do serca matki i słyszeć jego bicie.

Poza badaniem obrazowym, można zorientować się, że płód znajduje się w położeniu miednicowym, jeśli głowa dziecka jest wyczuwalna w górnej części jamy brzusznej, a jego akcja serca jest bardziej odczuwalna w nadbrzuszu.

Położenie miednicowe a medycyna zachodnia:

Obrót zewnętrzny do położenia główkowego.

Obrót zewnętrzny do położenia główkowego odbywa się po 37. tygodniu. Zabieg wykonuje specjalista w sali porodowej bez znieczulenia pod monitoringiem USG.

W razie konieczności i zgodnie z decyzją lekarza, podawany jest lek w celu zrelaksowania mięśni macicy, a następnie lekarz stosuje zewnętrzny nacisk manualny na dziecko i macicę, próbując obrócić płód i skierować go głową w dół.

Po zabiegu kobieta i dziecko pozostają pod obserwacją w celu sprawdzenia stanu płodu.

Obrót zewnętrzny do położenia główkowego może być nieprzyjemny, a nawet bolesny. Istnieje ryzyko komplikacji: zagrożenie płodu, bradykardia, urazy tkanki macicy, przerwanie tkanek, odklejenie łożyska, ostre krwotoki, utrata wód płodowych, zator płynem owodniowym.

Skuteczność obrotu zewnętrznego waha się od 40 do 70 procent, w zależności od masy ciała płodu, wielkości macicy i stanu płynu owodniowego.

Przeciwwskazania dla obrotu zewnętrznego do położenia główkowego i stosowane w medycynie zachodniej:

  1. Cięcie cesarskie – operacja, która wiąże się z ryzykiem dla matki i dziecka, powikłaniami wywołanymi znieczuleniem, efektami ubocznymi, zakażeniem, krwawieniami i zrostami, wydłużonym czasem regeneracji po porodzie.
  2. Poród pośladkowy – zazwyczaj niezalecany, poród jest skomplikowany i ryzykowny dla matki i dziecka, wymaga wysokich umiejętności lekarzy, w związku z tym większość szpitali nie prowadzi porodów pośladkowych.

Akupunktura przy położeniu miednicowym stosowana w medycyny chińskiej

Pozycja miednicowa wskazuje na brak równowagi w ciąży, niedobór lub stagnację energii.

Medycyna chińska, a zwłaszcza akupunktura, są bardzo skuteczne w przywróceniu równowagi kobiecie ciężarnej i wsparciu jej podczas ciąży oraz w sytuacji, gdy płód znajduje się w położeniu miednicowym.

Akupunktura przywracająca pozycję główkową płodu jest bardzo relaksująca. Pomaga kobiecie ciężarnej uwolnić się od napięcia i stresu i rozluźnia sztywność w miednicy, co jest bardzo pomocne przy wywoływaniu zmiany położenia dziecka.

Przed zabiegiem, należy wykonać USG, aby upewnić się, że płód jest rzeczywiście w położeniu miednicowym, bo jeśli płód jest już ułożony główkowo, terapia może sprawić, że z powrotem odwróci się do położenia miednicowego.

Akupunktura w celu odwrócenia płodu:

Aby dobrać najbardziej odpowiednie leczenie do każdej pacjentki, terapeuta przeprowadza gruntowny wywiad, pyta o wcześniejsze ciąże i porody, o obecną ciążę i ogólny stan pacjentki, jak również sprawdza puls i język.

Po rozpoznaniu, terapeuta wybiera odpowiednie punkty akupunkturowe.

Według medycyny chińskiej, narząd macicy jest kontrolowany przez nerki. Nerki i pęcherz są partnerami, którzy uzupełniają się wzajemnie w relacji Jin i Jang.

Według medycyny chińskiej, meridian nerek jest związany z aspektem Jin, jest odpowiedzialny za odżywienie i rozwój płodu. Meridian pęcherza jest związany z aspektem Jang.

Przed porodem Jin osiąga swój szczyt. Jest to czas, kiedy Jang powinno wznieść się, aby umożliwić przyjście dziecka na świat. W sytuacjach niedoboru Jang, trzeba zastosować szczególne punkty akupunkturowe.

 Wybrane punkty akupunkturowe są bardzo ważnymi punktami. Zachodzi w nich wymiana Jin i Jang, dlatego też silnie wpływają na wzmocnienie macicy i obrócenie płodu.

W punktach tych Jang meridianu pęcherza przechodzi w Jin meridianu nerek. Aktywacja wybranych punktów akupunkturowych stymuluje płód, który jest w stanie Jang i w związku z tym skierowany jest głową do góry (położenie miednicowe), do przejścia do stanu Jin i obrócenia się do pozycji główkowej.

 Aby zwiększyć efekt terapeutyczny, akupunkturzysta używa moksy do ogrzania punktów.

Moksa dla odwrócenia płodu:

Moksa jest wykonana z rośliny piołunowatej i służy do rozgrzewania punktów akupunkturowych.

Badania wykazały, że ogrzewanie punktów akupunkturowych przy pomocy moksy używane w akupunkturze przy położeniu miednicowym zwiększa wydzielanie hormonów, prostaglandyn i estrogenów, które sprzyjają obkurczaniu ścian macicy. To z kolei zwiększa aktywność płodu i pozwala mu się odwrócić.

medycynie chińskiej, ogrzewanie punktów akupunkturowych zwiększa przepływ energii Jang w regionach miednicy i macicy. Ruch w macicy zachęca płód do odwrócenia się, więc podczas zabiegu akupunktury kobieta może odczuć zwiększone ruchy dziecka.

Akupunktura wykonywana w celu odwrócenia płodu nie jest bolesna i nie wywołuje skutków ubocznych, więc nie jest szkodliwa dla płodu i matki, natomiast ważne jest, aby leczenie prowadzić po dokładnej diagnozie i pod kierunkiem doświadczonego akupunkturzysty.

 Akupunktura przy położeniu miednicowym może być wykonywana między 34. a 38. tygodniem ciąży.

Skuteczność leczenia jest wysoka, jednak w przypadku, gdy dziecko jest duże w stosunku do ilości płynu owodniowego lub gdy występują wady w budowie macicy, szanse powodzenia są ograniczone.

Przypadki, w których akupunktura przy położeniu miednicowym nie może być stosowana:

  1. Ciąża mnoga – istnieje ryzyko, że pępowina przypadkowo owinie się wokół głowy jednego z bliźniąt.
  2. Wysokie ciśnienie krwi – kobietom ciężarnym z nadciśnieniem tętniczym leczenie może podnosić ciśnienie krwi.
  3. Krwawienia w ciąży.
  4. Czynnik Rh ujemny krwi matki – rzadki przypadek, w którym krew matki może zmieszać się z krwią płodu, jeśli płód ma krew z czynnikiem dodatnim.

Dodatkowe zalecenia, które mogą wspomóc leczenie akupunkturą dla odwrócenia płodu:

  1. Odpowiednie oddychanie, które odpręża podbrzusze i dolny odcinek macicy.
  2. Akupresura odpowiednich punktów, stosowanie ucisku manualnego.
  3. Rozluźnianie i przywracanie równowagi w miednicy, rozluźnianie i napinanie więzadeł macicy, rozciąganie mięśni za pomocą dotyku i ruchu.
  4. Relaks i odprężenie.
  5. Kierowanie światła latarki do pochwy.

Studium przypadku:

35-letnia kobieta w drugiej ciąży, w 37. tygodniu przyszła razem z partnerem, po badaniu USG, które uwidoczniło płód w położeniu miednicowym.

W przeszłości dwa poronienia. Kobieta miała dyskopatię pleców i skarżyła się na zmęczenie, osłabienie i brak energii.

Sprawdziłem jej puls i język i zgodnie z tą diagnozą według medycyny chińskiej przeprowadziłem zabieg akupunktury połączona z moksą w celu odwrócenia dziecka do właściwej pozycji.

Do tego zabiegu dodałem dodatkowe punkty akupunkturowe, aby wzmocnić energię (Qi). Ważne jest, aby wzmocnić matkę w ciąży, co umożliwia obrót płodu.

Kolejnym elementem w leczeniu akupunkturą było uspokojenie – stres, niepokój i k powodują skurcze. Dlatego ważne jest, aby się rozluźnić i zrelaksować.

Wykonałem pięć zabiegów w ciągu kolejnych pięciu dni i dziecko zmieniło pozycję na główkową.

 Podsumowując:

Jeśli kobieta jest w zaawansowanej ciąży i płód nie jest jeszcze w pozycji główkowej, jest prawdopodobne, że nie będzie w stanie odwrócić się sam w siebie. Dlatego zanim zdecyduje się na zabieg medyczny obarczony ryzykiem powikłań, warto, żebyś skontaktowała się z doświadczonym lekarzem medycyny chińskiej. Wykona on akupunkturę w celu zmiany pozycji miednicowej, zabieg jest bezpieczny i bardzo przyjemny.

Medycyna chińska oferuje wiele rozwiązań dla kobiety na wszystkich etapach jej życia, zwłaszcza w sytuacjach delikatnych, takich jak ciąża. Akupunktura i ziołolecznictwo są kluczowymi narzędziami w tym przypadku.

Jeżeli chcesz zaoszczędzić sobie skutków ubocznych podczas ciąży i zapewnić łatwiejszy i zdrowszy, naturalny rozwój dla swojego dziecka, nie wahaj się zadzwonić, aby umówić się na konsultację.

Udostępnij

Chcesz mnie odwiedzić?

Może Cię zainteresować