Medycyna Chińska – Podstawowe metody leczenia
Akupunktura
Akupunktura jest jedną z najstarszych metod terapeutycznych na świecie. Rozwinęła się w Chinach około 3500 lat temu. Tradycyjna medycyna chińska mówi o 361 punktach akupunkturowych w sieci meridianów i o setkach innych punktów, które oddziałują poza tymi kanałami.
Akupunkturę wykonuje się przez wkłucie drobnych igieł. Nie jest to bolesne i wpływa na przepływ energii w organizmie. Każdy punkt akupunkturowy ma inne działanie na Chi, która przez niego przepływa. Terapeuta dobiera punkty akupunkturowe na podstawie diagnozy klinicznej. Akupunktura równoważy stany fizjologiczne i psychiczne w organizmie, umożliwiając prawidłowy przepływ Chi w całym ciele.
Zioła
Chińskie ziołolecznictwo jest wykorzystywane od tysięcy lat i uważane za najstarszą ze wszystkich metod. Doświadczenie w stosowaniu ziół jest ogromne. Istnieje ponad 5000 substancji: roślin i minerałów, jednak obecnie, używamy kilkaset odmian pochodzących z Chin. Rośliny te mają bardzo wysoką jakość. W przeciwieństwie do konwencjonalnych leków, rośliny są dostosowane do każdego pacjenta, a nie tylko do leczonej choroby.
Odżywianie
Medycyna chińska podkreśla znaczenie zdrowej, zbilansowanej diety. Nasz organizm wytwarza energię z żywności, którą jemy, dlatego też musimy odżywiać nasze ciało żywnością bogatą w wartości odżywcze i unikać produktów, które zawierają toksyny, takie jak barwniki i konserwanty. W medycynie chińskiej wyważony posiłek zawiera pełną gamę smaków i nie zawiera mrożonych – zimnych produktów. W ramach leczenia pacjent otrzymuje menu i dostosowane indywidualnie do niego wytyczne żywieniowe.
Moksa
Słowo „moksa” pochodzi od japońskiej nazwy „mogusa”, która oznacza roślinę do spalania. Jest produkowana z rośliny Artimisih vulgaris, z rodziny piołunu. Roślina ta przechodzi długi proces naturalnego suszenia na słońcu, a następnie jest wykorzystywana do produkcji różnego rodzaju moksy.
Poprzez zapalenie moksy przy ciele pacjenta, tworzy się efekt cieplny w punkcie akupunkturowym, a połączenie ciepła oraz substancji uwalnianych z rośliny wpływa na narządy wewnętrzne. Moksa jest szczególnie skuteczne w sytuacjach niedoboru, takich jak słaby układ odpornościowy i bardzo wyziębione ciało.