Udostępnij

Akupunktura – Leczenie bólu

Akupunktura i leczenie bólu

Leczenie bólu akupunkturą – co to znaczy? Większość z nas doświadczyła bólu w różny sposób i w różnych miejscach w organizmie.

Stworzyliśmy wiele nazw na ból – przeszywający, piekący, promieniujący, tępy, kłujący itp.

Chociaż wszyscy doświadczamy bólu i wiemy, czym jest, nigdy nie będziemy w stanie zrozumieć cudzego bólu, ponieważ komunikaty bólowe w mózgu są inaczej doświadczane u różnych osób. Dwie osoby mogą doświadczać tego samego bólu w tym samym miejscu, ale w inny sposób.

Stworzyliśmy wiele nazw na ból – przeszywający, piekący, promieniujący, tępy, kłujący itp.

Chociaż wszyscy doświadczamy bólu i wiemy, czym jest, nigdy nie będziemy w stanie zrozumieć cudzego bólu, ponieważ komunikaty bólowe w mózgu są inaczej doświadczane u różnych osób. Dwie osoby mogą doświadczać tego samego bólu w tym samym miejscu, ale w inny sposób.

Akupunktura w leczeniu bólu

W tym przypadku metoda leczenia jest bardzo unikalna i różni się od klasycznej chińskiej akupunktury, gdzie ulgę można odczuć już w trakcie pierwszego zabiegu.

Dane dotyczące bólu

Ból jest głównym powodem, dla którego korzystamy z usług medycznych – częstszym niż rak i choroby serca razem wzięte.

Około 38% światowej populacji cierpi z powodu chronicznego bólu (przewlekłego bólu, który towarzyszy osobie przez całe życie i pogarsza się wraz z wiekiem). Jeden na sześciu Polaków cierpi z powodu przewlekłego bólu.

Corocznie gospodarka europejska traci 34 miliardy euro, jako efekt utraty 500 milionów dni roboczych, w wyniku przewlekłego bólu. Bolesne, prawda?

Międzynarodowe Stowarzyszenie Badania Bólu wymienia dwa rodzaje bólu:

Ostry ból, który szybko pojawia się i znika i chroniczny ból – ból, który trwa przez dłuższy czas.

Chroniczny ból jest definiowany jako choroba, która pogarsza się z minuty na minutę. Przewlekły ból może powodować negatywne skutki psychologiczne, przynosić szkody w pracy i relacjach osobistych oraz może prowadzić do depresji i długotrwałego zagrożenia dla zdrowia i jakości życia.

Oto przykład: Katarzyna (lat 61) była niecierpliwa, napięta i krytyczna, kiedy przyszła, aby leczyć ból promieniujący od pleców do stóp wynikający z przepukliny dysku. Cierpiała na bóle od około roku, od kiedy przeszła na emeryturę. Powiedziała, że promieniujący ból z powodu przepukliny dysku zmienił jej życie i pokrzyżował wiele planów jak np.: prace domowe, opieka nad nowonarodzonym wnukiem czy zagraniczna wycieczka.

Była leczona zastrzykami z kortyzonu, jednak bez rezultatów.

Po kilku zabiegach akupunktury sytuacja poprawiła się, a Katarzyna sama stwierdziła, że oprócz złagodzenia bólu, poprawił się jej nastrój i czuje więcej energii.

Jako obserwator, który nie znał jej przed wystąpieniem bólu, wydawała się inną osobą. Jej twarz wyglądała na bardziej zrelaksowaną i z mniejszą ilością zmarszczek. Katarzyna uśmiechała się, żartowała i opowiadała o swoim wnuku.

Co mówią lekarze

Ból jest fizjologicznym sygnałem alarmowym, który ciało wysyła nam, alarmując o urazie lub chorobie. Impuls z zakończeń nerwowych przechodzi przez nerwy i rdzeń kręgowy bezpośrednio do ośrodka bólu w mózgu, gdzie przekłada się na doświadczenie bólu.

Zazwyczaj leczenie w medycynie zachodniej opiera się na chirurgii lub lekach przeciwbólowych.

Operacja to inwazyjny proces, który niesie ze sobą znaczne ryzyko i dlatego proponowana jest jako ostatnia opcja. Leki przeciwbólowe to głównie leki przeciwzapalne i częściowo leki uśmierzające ból. Leki mogą przynieść tymczasową ulgę, paraliżując zakończenia nerwowe – ból nie znika – ale staje się niezauważalny dla pacjenta. W przypadku długotrwałego przyjmowania leków, pojawiają się skutki uboczne, które mogą powodować dodatkowe komplikacje.

Tutaj z pomocą nadciąga medycyna chińska. Ma zapewnić rozwiązanie, którego nie jest w stanie dać współczesna medycyna.

Co mówią chińscy lekarze?

Nauce nie udało się w pełni zrozumieć, co się dzieje podczas akupunktury, choć badania pokazują jednoznacznie, że akupunktura skutecznie powoduje uwolnienie serotoniny i endorfin. Substancje te są neuroprzekaźnikami, które działają w organizmie m.in. jako naturalne środki przeciwbólowe. Tak wygląda naukowe wyjaśnienie skuteczności medycyny chińskiej. Co mówią chińscy lekarze?

Chińscy lekarze przytaczają zdanie: „Tong zibutong, bu tong Zitong”, co oznacza: „Jeśli przepływ jest swobodny – nie ma bólu, jeżeli przepływ jest zablokowany – pojawia się ból”.

Jakiego rodzaju przepływ? Ruch Chi (energii życiowej organizmu). Chi powinna być w ciągłym ruchu. Jeśli coś zatrzymuje przepływ Chi, np.: uraz, infekcja itp., pojawi się ból. Jeśli przywrócimy swobodny przepływ, ból minie. Prosty przykład z naszego życia: gdy ktoś masuje nam ramiona, uwalnia nas od bólu poprzez zwyczajne odblokowanie Chi.

Raporty o ruchu drogowym w naszym organizmie

Jeśli pojawia się korek, (Chi nie przepływa), należy go rozładować, a ból zniknie.

Jeśli ruch jest zablokowany przez jeden samochód, można wezwać lawetę, aby go odholować i ruch drogowy staje się znowu płynny, ale jeśli sama droga wymaga naprawy lub występuje awaria sygnalizacji świetlnej, wtedy zadanie staje się nieco bardziej skomplikowane. To wyjaśnia, dlaczego niektórzy ludzie osiągają bardzo szybkie rezultaty w terapii akupunkturą, a innym potrzeba więcej czasu na odczucie ulgi.

Kontynuując analogię ruchu drogowego, celem medycyny chińskiej jest rozładowanie korka, ale także znalezienie przyczyn usterki w samochodzie czy naprawa drogi i zapobieganie przyszłym korkom. Kiedy ktoś przyjmuje środek przeciwbólowy, jest to podobne do rezygnacji z jazdy przez zatłoczoną drogę. Nie doświadcza korka, choć ulica dalej jest zablokowana … i mimo, że mówią o tym w radiu …, wyłącza je, żeby o tym nie usłyszeć.

Kilka sposobów leczenia bólu według medycyny chińskiej:

Według medycyny chińskiej przyczyn bólu jest wiele, ale można je podzielić na trzy rodzaje:

  1. Uraz – obrażenia na skutek uderzenia lub niewłaściwego ruchu.
  2. Niepokojące uczucia – negatywne emocje i myśli doświadczane przez dłuższy czas powodują zastój Chi i ostatecznie – ból.
  3. Czynniki klimatyczne – na przykład, klimatyzacja, która wieje na szyję, może spowodować sztywność i bolesność mięśni szyi.

Akupunktura – często akupunktura działa szybko i skutecznie na ból. Igły stymulują Chi w meridianach (kanałach energetycznych) i usuwają zastój.

Masaż Tui Na – chińska fizjoterapia. W tym przypadku przepływ Chi jest odblokowywany dzięki dotykowi lekarza. Jest to rodzaj głębokiego masażu ręcznego, wykonywanego na ubranym pacjencie, który jest bardzo skuteczny w bardzo wielu problemach zdrowotnych.

Chińskie zioła – substancje lecznicze pochodzenia naturalnego, które bardzo skutecznie łagodzą ból i pomagają w regeneracji uszkodzonych tkanek. W przeciwieństwie do leków zachodnich, zioła nie powodują efektów ubocznych. Warto podkreślić, że zioła muszą zostać dobrane do pacjenta przez terapeutę medycyny chińskiej, tak więc nie polecam zakupu ziół leczniczych w sklepach zielarskich.

Kiedy osoba przychodzi na terapię zgodną z medycyną chińską musi zostać zdiagnozowana przez lekarza medycyny chińskiej, który następnie decyduje, jakie metody leczenia będą najlepsze, a w wielu przypadkach zaleca połączenie różnych metod.

Należy podkreślić, że medycyna chińska pomaga również zapobiegać chorobom.

Medycyna prewencyjna

Nawet wtedy, gdy ból zniknął, jest wysoce zalecane, aby osoba kontynuowała leczenie i nadal, choć rzadziej, przychodziła na terapię, aby zapobiec nawrotom bólu i utrzymać optymalny stan zdrowia.

W dzisiejszych czasach mieszkańcy Zachodu są coraz bardziej świadomi, że medycyna chińska jest skuteczna w leczeniu bólu. Przyjaciele polecają medycynę chińską sobie nawzajem, a wielu lekarzy, którzy rozumieją ryzyko związane z zabiegami chirurgicznymi lub długotrwałym przyjmowaniem leków, kieruje na zabiegi medycyny chińskiej pacjentów, u których konwencjonalne leczenie zachodnie nie jest skuteczne. Obecnie nie należny to już do rzadkości.

W wielu przypadkach najbardziej skuteczna jest integracja medycyny zachodniej i medycyny chińskiej, ponieważ zwiększa to szanse na powrót do zdrowia.

Comiesięczne cierpienie nie jest konieczne, nie spędzaj kolejnego dnia z poczuciem dyskomfortu! Skontaktuj się z nami, dzwoniąc na numer +48 664 500 699 lub poprzez email: kontakt@czubek-igly.pl. Po wstępnej diagnozie, otrzymasz leczenie. Możesz pomóc również członkom swojej rodziny, krewnym, przyjaciołom i znajomym, dzieląc się z nimi przydatnymi informacjami w jakich problemach mogę pomóc.

Udostępnij

Chcesz mnie odwiedzić?

Może Cię zainteresować