Udostępnij

Astma, Medycyna Chińska i skuteczne leczenie

Astma i jak akupunktura pomaga w jej leczeniu?

Astma i jak Medycyna Chińska pomaga w jej leczeniu

Astma jest spowodowana zapaleniem i zwężeniem oskrzeli. Charakteryzuje się świszczącym oddechem, dusznością i kaszlem. Zazwyczaj ataki astmy są bardziej nasilone w nocy, w pozycji leżącej oraz w czasie wydechu. Choroba występuje u 10% dzieci i 5% dorosłych.

Przyczyny ataków astmy:

  1. Alergeny- bardzo często u dzieci. W rzeczywistości choroba ta występuje najczęściej u dzieci, a zachorowalność na astmę zwiększa się w krajach uprzemysłowionych. W wielu przypadkach astmie alergicznej towarzyszy egzema.Powszechne alergeny to pyłki (kwiatów, traw i wiele innych), roztocza (małe owady w kurzu) i różne substancje chemiczne (pestycydy, paliwa, leki i kosmetyki).
  2. Stres – zły nastrój, natłok myśli, gniew i frustracja.
  3. Warunki klimatyczne – klimat górski, ciepło, zimno, susza, wilgotność. Zależy to od indywidualnej wrażliwości.
  4. Czynne i bierne palenie – kluczowa kwestia; astma i palenie we wszystkich jego formach nie i stanowią dobrego połączenia.
  5. Choroby – u astmatyków każda choroba, nawet najlżejsza, np. przeziębienie, może powodować drgawki.
  6. Genetyka- w wielu przypadkach choroba jest dziedziczna.

Atak astmy może pojawić się szybko lub rozwijać stopniowo. Częstotliwość i nasilenie napadów są różne u poszczególnych pacjentów. W medycynie zachodniej diagnoza opiera się na ustaleniu objętości płuc, wykonaniu próby wysiłkowej i badania krwi. W krajach zachodnich obserwujemy stały wzrost zachorowalności na astmę, prawdopodobnie z powodu zanieczyszczenia powietrza, żywności przemysłowej i stresującego trybu życia.

Duszność

Duszność jest powszechną chorobą świata zachodniego i różni się od astmy. Główne jej rodzaje to:

  1. Rozedma płuc – charakteryzuje się opuchlizną i uszkodzeniem oskrzelików i pęcherzyków płucnych, powodując niewydolność prawej komory serca. Objawy: ostra duszność podczas wysiłku, a z czasem również w czasie odpoczynku, płytki oddech i ograniczone ruchy klatki piersiowej.
  2. Zapalenie oskrzeli- duszność spowodowana zwężeniem oskrzeli, często występuje u dorosłych i osób starszych. Znaki charakterystyczne to obfity kaszel, który pogarsza się rano i skłonność do częstych stanów zapalnych płuc.
  3. Rak płuc – kaszel, któremu mogą towarzyszyć krwioplucie i duszność (zwykle w zaawansowanym stadium) oraz ból w klatce piersiowej.
  4. Niedokrwistość – duszność podczas wysiłku.
  5. Niewydolność lewej komory serca – zmniejszenie siły skurczu lewej komory serca, co powoduje gromadzenie się krwi w tętnicy płucnej i płucach. Przyczyną może być zapalenie mięśnia sercowego, choroby układu krążenia i nadciśnienie tętnicze. Objawy: Ostra duszność podczas wysiłku, mokry kaszel nocny, kołatanie serca, zawroty głowy, nudności itp.

Astma – Medycyna chińska

Według medycyny chińskiej astma to skutek osłabienia energii nerek i płuc.

Te dwa organy są odpowiedzialne za układ odpornościowy, a zatem za zapobieganie astmie. Ponadto, kolejną funkcją nerek jest „utrzymywanie” przepony w dole podczas wdechu, a tym samym zwiększanie pojemności płuc. Płuca kontrolują usuwanie i wprowadzanie powietrza.

Również inne organy mogą być zaangażowane w występowanie astmy, np. śledziona, w przypadku dużej wilgoci i ostrego kaszlu. W związku z tym, leczenie będzie połączone z dietą mającą na celu zmniejszenie wilgoci. Jeśli stres wpływa na nasilenie ataków, powszechnie mówi się, że zaangażowana jest wtedy wątroba.

Ważne jest, aby pamiętać w tym momencie, że chińskie postrzeganie funkcji narządów jest zupełnie inne niż zachodnie. Dlatego medycyna zachodnia i medycyna chińska nie diagnozują w ten sam sposób zaburzeń czynności tych samych narządów.

Po dokładnej diagnozie przyczyny problemu, zapada decyzja o zasadach leczenia, które zależą indywidualnie od osoby. Celem terapii jest zmniejszenie częstotliwości i intensywności napadów astmatycznych w pierwszym etapie, a z czasem wyeliminowanie ataków poprzez wyleczenie źródła problemu.

Medycyna chińska leczy astmę: akupunkturą i dietetyką chińską. Często również łączy się je z masażem Tui Na (rodzaj chińskiej fizjoterapii), aby rozluźnić mięśnie układu oddechowego i klatki piersiowej.

Czas trwania leczenia jest zależny od intensywności ataków i stanu pacjenta. Ostre stany na ogół szybciej reagują na leczenie, niż stany przewlekłe.

Terapia jest całkowicie naturalna i wolna od działań ubocznych, które występują przy przyjmowaniu zachodnich leków. Podczas leczenia dawki leku są stopniowo zmniejszane, zgodnie z postępami pacjenta i po konsultacji z lekarzem.

Zalecenia dla astmatyków

Odżywianie – dieta ma ogromne znaczenie. Zazwyczaj dobrze jest unikać produktów mlecznych, orzeszków ziemnych, tłustych potraw, szczególnie żywności, która wytwarza wilgoć.

  1. Aktywność fizyczna – regularne ćwiczenia, pływanie, spacery.
  2. Palenie – unikać czynnego i biernego palenia tytoniu.
  3. Stres – techniki oddechowe i relaksacyjne, takie jak joga, qigong, medytacja itd.
  4. Alergia – unikać alergenów, każdy według swojej własnej wrażliwości.
  5. Choroby – unikać przeziębień. Istnieje bezpośredni związek między ekspozycją na wiatr i zimno a astmą. Należy osłaniać szyję i kark.

Comiesięczne cierpienie nie jest konieczne, nie spędzaj kolejnego dnia z poczuciem bólu lub dyskomfortu! Skontaktuj się z nami, dzwoniąc na numer +48 664 500 699 lub poprzez email: kontakt@czubek-igly.pl. Po wstępnej diagnozie, otrzymasz leczenie. Możesz pomóc również członkom swojej rodziny, krewnym, przyjaciołom i znajomym, dzieląc się z nimi przydatnymi informacjami w jakich problemach mogę pomóc.

Udostępnij

Chcesz mnie odwiedzić?

Może Cię zainteresować

Warto przeczytać