Medycyna chińska, akupunktura i choroby układu pokarmowego

Medycyna chińska, akupunktura i choroby układu pokarmowegoObecnie najczęstsze choroby, z którymi mam styczność w mojej praktyce medycyny chińskiej i akupunktury to te związane z układem pokarmowym. Współczesny tryb życia może prowadzić do szeregu problemów, takich jak zaparcia, hemoroidy, zespół jelita drażliwego, zgaga, wzdęcia, kandydoza, wrzody, zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna i inne.

Jemy znacznie więcej niż potrzebuje nasze ciało. Spożywamy pokarmy zawierające dużo konserwantów, barwników spożywczych i substancji, z którymi nasz organizm nie jest w stanie sobie poradzić. Spożywamy posiłki nieregularnie i o porach niezgodnych z naszym zegarem biologicznym. Jemy w stresie, zbyt szybko i często, nie przeżuwamy dobrze pokarmu. Bardzo często nie pijemy wystarczająco dużo wody, a zamiast tego pijemy kawę lub soki. Wszystkie te rzeczy powodują schorzenia lub choroby.

Medycyna chińska przypisuje dużą wagę układowi trawiennemu. W medycynie chińskiej brzuch stanowi centrum, podstawę i stabilność całego ciała, więc utrzymanie funkcjonalnego układu trawiennego zapobiega wielu chorobom oraz problemom w organizmie.

Medycyna chińska leczy różne objawy chorób układu pokarmowego. Uznaje system trawienny za jeden z najważniejszych układów funkcjonalnych ludzkiego organizmu.

Znaczenie systemu trawiennego w medycynie chińskiej jest tak wielkie, że wielu chińskich lekarzy w całej historii starożytnej wiedzy medycznej, liczącej około pięć tysięcy lat, zaleca leczenie przemiany „ziemi”.

Równoważenie przemiany „ziemi”, która jest związana w medycynie chińskiej z układem trawiennym, zawsze towarzyszyło innym celom terapeutycznym.

Centralnym organem związanym z tym systemem i z przemianą „ziemi” jest śledziona. Jest ona odpowiedzialna za metabolizm oraz mechanizm głodu i sytości, wpływa na proces trawienia i warunkuje chęć na produkty słodkie. Jest również związana z otyłością.

Rolą układu trawiennego w medycynie chińskiej jest przetwarzanie substancji oraz budowanie Chi (energii życiowej używanej przez organizm do zaspokajania wszystkich potrzeb, w tym usuwania zbędnych produktów przemiany materii). Niezrównoważony system nie wytwarza wystarczającej ilości Chi i krwi, układy w organizmie nie mają odpowiednio dużo energii do prawidłowego działania, a w ciele gromadzą się toksyny. Jeśli nie ma wystarczającej ilości Chi, układ trawienny otrzymuje za mało energii do efektywnego funkcjonowania i nie produkuje więcej Chi – co tworzy zamknięte koło.

Jak wspominałem wcześniej, osoba, której układ trawienny jest słaby będzie cierpieć na niedobór Chi i krwi. Jej organy będą niezrównoważone i w rezultacie może rozwinąć się choroba. Oznaką nagromadzonych zbędnych produktów przemiany materii w organizmie jest nadmiar flegmy. Kiedy śledziona nie funkcjonuje prawidłowo, wytwarza duże ilości flegmy zamiast Chi i osoba doświadcza braku apetytu oraz chęć na słodycze. Nadmierne i słodkie jedzenie w połączeniu z wilgocią i flegmą przekształca się w tłuszcz.

Przy osłabieniu śledziony obserwujemy bardzo wiele różnych objawów:

– Zaburzenia odżywiania – brak apetytu albo spożywanie zbyt dużej ilości jedzenia, jedzenie w nocy lub przez cały dzień oraz spożywanie dużo słodyczy.

– Niestrawność: obrzęki brzucha, wzdęcia, nienaturalne ruchy jelit, biegunki, hemoroidy i ból.

– Nagromadzenie flegmy – w skórze, w oddechu, w głowie i w układzie trawiennym.

– Ogólne samopoczucie – zmęczenie, osłabienie, problemy z koncentracją, Candida, anemia.

– Osłabienie nóg i żylaki.

Nawyki żywieniowe, które mogą być przyczyną słabości systemu trawiennego i śledziony: jedzenie niezdrowej żywności (przetworzona żywność, biały cukier, biała mąka, produkty mleczne, żywność mrożona, słodycze itp.), jedzenie w pośpiechu, niewystarczające przeżuwanie itp. Ponadto nadmiar myśli, zmartwienia i stres także niekorzystnie wpływają na śledzionę.

Kiedy śledziona jest słaba i jest mało Chi, osoba czuje się słaba, zmęczona i ma zły nastrój. Jedzenie produktów o wysokiej zawartości węglowodanów i cukru w połączeniu z kofeiną zapewnia szybko dostępną energię i będzie symulować wzmocnienie, ale jest to stan tymczasowy i na dłuższą metę zwiększa osłabienie śledziony.

Liczne badania wykazały, że akupunktura ma znaczący wpływ na aktywności neuronalne w jelitach, systematycznie poprawia ruchy jelit, zmniejsza nadwrażliwość i równoważy kwasowość w żołądku. Ponadto, akupunktura łagodzi nudności i wymioty spowodowane m.in. operacją, ciążą, lekami.

W moim gabinecie, bardzo skutecznie leczę problemy z trawieniem. Skupiam się nie tylko na objawach, ale równocześnie i przede wszystkim na źródle problemu czy choroby po to, aby zapobiec ich powtórnemu wystąpieniu.

Moje unikatowe podejście polega na dokładnym leczeniu i indywidualnym traktowaniu każdego kto przychodzi do kliniki. Diagnoza opiera się na osobistej rozmowie, badaniu tętna, języka i omówieniu historii choroby.

W moim gabinecie leczę za pomocą akupunktury, która skupia się na równoważeniu systemu trawiennego, unikalnych chińskich mieszanek ziołowych, oraz oczywiście układam indywidualną dietę na problemy trawienne, w tym instrukcje dotyczące tego, co i jak jeść. Połączenie tych wszystkich elementów zapewnia szybkie i adekwatne rozwiązanie bardzo wielu problemów układu pokarmowego i chorób, takich jak:

Zespół jelita drażliwego

Pacjenci cierpiący na ten zespół doświadczają mocnych i spazmatycznych bólów brzucha i mogą mieć biegunkę i sporadyczne zaparcia, wraz z innymi objawami, takimi jak wzdęcia czy uczucie pełności po posiłku.

Terapia akupunkturą może znacznie pomóc chorym na zespół jelita drażliwego a nawet całkowicie tę przypadłość wyleczyć.

Nieswoiste zapalenie jelit

Najczęstszymi chorobami z tej grupy są wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna. Towarzyszą im silne skurcze i bóle brzucha, krew w czasie oddawania stolca, biegunka i hemoroidy oraz komplikacje w innych układach organizmu. Choroby te można efektywnie i naturalnie wyleczyć akupunkturą.

Przewlekłe zaparcia

Przewlekłe zaparcia są źródłem nawracających intensywnych bólów brzucha. Zaburzają zdolność do utrzymania normalnej wagi i prawidłowego metabolizmu. Popychają wielu pacjentów do szkodliwego uzależnienia od środków przeczyszczających.

Akupunktura jest prostym i skutecznym sposobem, by pozbyć się zaparć naturalnie i raz na zawsze.

Zgaga i refluks

Zgaga często wiąże się z refluksem, który charakteryzuje się osłabieniem lub niedostatecznym funkcjonowaniem zastawki między przełykiem a żołądkiem i wyraża się pieczeniem, kwaśnym posmakiem w ustach i uczuciem pieczenia w brzuchu po zjedzeniu pewnych pokarmów. Można ją bardzo skutecznie wyleczyć akupunkturą.

Ważne jest, aby poradzić sobie z podstawową przyczyną zgagi, aby zapobiec przyszłym powikłaniom żołądkowym, które mogą obejmować wrzody żołądka i zapalenie płuc w wyniku infiltracji kwasu żołądkowego do dróg oddechowych.

Choroba wrzodowa żołądka

Chociaż akupunktura chińska nie może całkowicie wyeliminować wrzodów żołądka, które już wystąpiły; może ona zrównoważyć ciało w taki sposób, aby zapobiec większości objawów, np. uczuciu pieczenia. Uzdrawiając główną przyczynę schorzenia, które początkowo powodowało wrzody żołądka, można załagodzić, a nawet wyeliminować objawy, a także zapobiegać dalszym owrzodzeniom i pogorszeniu się problemu.

Niezrównoważony apetyt

Przewlekle zwiększony apetyt lub brak apetytu może prowadzić do wahań wagi i jest ogólnie szkodliwy dla naszego zdrowia. Akupunktura bardzo sprawnie leczy takie stany. W akupunkturze istnieją specjalne punkty, które równoważą ośrodek głodu i sytości w mózgu, jak również strategie terapeutyczne, które docierają do głównego źródła zaburzeń apetytu.

Nieświeży oddech

Większość lekarzy uważa, że nieświeży oddech jest łagodnym dyskomfortem, któremu nie warto poświęcać uwagi. Jednak ci, którzy naprawdę cierpią z powodu tego problemu, wiedzą, że może być bardzo nieprzyjemny i kłopotliwy. Poprzez wnikliwą diagnozę medycyna chińska jest w stanie dotrzeć do głównej przyczyny problemu i wyleczyć ją, co wyeliminuje nieprzyjemny zapach z ust na dobre.

Żylaki odbytu

Bez konieczności narażania się na inwazyjne, bolesne i zawstydzające zabiegi można leczyć problem hemoroidów u podstaw. Akupunktura pomaga podnieść energię, zmniejszyć stan zapalny i wyeliminować hemoroidy, wraz z krwawieniem i towarzyszącym im bólem.

Zespół złego wchłaniania

Problemy z wchłanianiem z przewodu pokarmowego mogą prowadzić do różnych niedoborów żywieniowych, które często ujawniają się w badaniach krwi oraz powodują osłabienie, zmęczenie i brak witalności. Według medycyny chińskiej absorpcja zależy od sprawności jelita cienkiego. Można ją poprawić na dłuższą metę przez zabiegi akupunktury.

Comiesięczne cierpienie nie jest konieczne, nie spędzaj kolejnego dnia z poczuciem dyskomfortu! Skontaktuj się z nami, dzwoniąc na numer +48 664 500 699 lub poprzez email: kontakt@czubek-igly.pl. Po wstępnej diagnozie, otrzymasz leczenie. Możesz pomóc również członkom swojej rodziny, krewnym, przyjaciołom i znajomym, dzieląc się z nimi przydatnymi informacjami w jakich problemach mogę pomóc.

Chcesz mnie odwiedzić?

Chcesz mnie odwiedzić?