Układ oddechowy – leczenie medycynę chińską i akupunkturą

Akupunkturamedycyna chińska i leczenie chorób układu oddechowego

Akupunktura, medycyna chińska i leczenie chorób układu oddechowegoRola płuc w medycynie chińskiej jest dużo większa, niż w medycynie zachodniej. Poza procesem oddychania, płuca mają inne ważne funkcje, takie jak poruszanie, rozpraszanie i dystrybucja energii Chi i płynów w całym ciele. W rzeczywistości, płuca pośredniczą w transporcie płynów w organizmie, odżywiają i nawilżają różne organy ciała.

Płuca również kontrolują skórę oraz otwieranie i zamykanie porów, co jest ważne dla utrzymania stałej temperatury ciała i uwalniania toksyn z organizmu przez pot. Wzmacniają również układ odpornościowy i chronią przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak infekcje wirusowe czy bakteryjne w górnych drogach oddechowych.

medycynie chińskiej rozróżniamy zewnętrzne i wewnętrzne przyczyny problemów oddechowych. Przyczyną zewnętrzną będzie np.: zanieczyszczenie powietrza w większości dużych miast Polski, zwłaszcza w Krakowie. W wyniku złej jakości powietrza i dużego smogu, liczba pacjentów cierpiących na różne problemy z oddychaniem cały czas rośnie w oszałamiającym tempie. Większość ludzi nie oddycha prawidłowo lub przebywa w zamkniętych, słabo wentylowanych pomieszczeniach, gdzie cierpią z braku tlenu, co zwiększa również ryzyko osłabienia ciała i zapadania na choroby. Dodatkowo czynniki środowiskowe mogą prowadzić do przewlekłego zmęczenia, przyspieszonej akcji serca, zaburzeń snu itd.

Medycyna chińska – podejście do chorób układu oddechowego

Jedne z najczęstszych dolegliwości leczonych codziennie w naszym gabinecie, oprócz dolegliwości bólowych, które łagodzimy przy pomocy akupunktury, to właśnie choroby układu oddechowego. Należą do nich przeziębienia, alergieastma, rozedma płuc, ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli. Oczywiście, każdy z tych problemów jest leczony w bardzo konkretny sposób, z użyciem takich metod jak akupunktura, chińskie ziołolecznictwo i porady żywieniowe. Co ważne, podejście stosowane przez medycynę chińską do wykrywania przyczyn tych chorób jest bardzo wyjątkowe.

Przede wszystkim, w odróżnieniu od medycyny zachodniej, medycyna chińska nie analizuje dokładnie rodzaju patogenu, który dostał się do ciała. To, czy przeziębienie ma podłoże wirusowe czy bakteryjne, nie jest takie ważne w medycynie chińskiej. Natomiast ważne jest to, aby zanalizować wpływ, jaki czynnik chorobotwórczy ma na organizm, a następnie wyleczyć problem. W medycynie chińskiejchoroby układu oddechowego klasyfikowane są w oparciu o efekt, jaki patogen wywołał w ciele, natomiast niewiele uwagi poświęca się samemu atakującemu. Z czego to wynika?

Odpowiedź jest prosta: Chińczycy odkryli, że ten sam najeźdźca wirusowy lub bakteryjny mógł stworzyć zupełnie inną grupę objawów w zależności od konstytucji i stanu zdrowia pacjenta. Innymi słowy, ten sam wirus, który może wywołać u jednego pacjenta poczucie zimna i dreszcze, u innego pacjenta może wywołać poczucie rozpierającego gorąca z wysoką temperaturą. Medycyna chińska leczy pacjenta i straty wynikłe z najazdu na organizm pacjenta, a nie najeźdźcę.

Podejście to otwiera zupełnie nowe możliwości, jeśli chodzi o leczenie. Oprócz samej diagnozy astmy, z czym mamy do czynienia w medycynie zachodniej, medycyna chińska rozróżnia kilka rodzajów astmy.

Pacjent może mieć astmę z objawami zimna i flegmą, czyli ma duszności z dużą ilością luźnej, wodnistej flegmy, odczuwać wewnętrzne zimno i zmęczenie oraz mieć cienki, słaby, promieniujący puls.

Może mieć astmę z objawami gorąca i flegmą. Wtedy jest mu bardzo gorąco, ma duszności, ma suchą, gęstą flegmę, jest pobudzony i ma promieniujący, donośny, wręcz dudniący puls. U obu pacjentów zdiagnozowano astmę oskrzelową, ale ta sama choroba przejawia się zupełnie inaczej u każdego z nich. Pacjent z objawami zimna otrzyma zioła na wzmocnienie płuc, ogrzanie zimna, osuszenie flegmy oraz zwiększenie przepływu krwi w płucach. Pacjent z objawami gorąca otrzyma zioła na zmniejszenie stanu zapalnego w płucach, usunięcie stanu zapalnego przez drogi moczowe, ochłodzenie organizmu i obkurczenie obrzękniętych błon komórkowych w płucach, nawilżenie i rozrzedzenie flegmy.

Obaj pacjenci będą czuć się znacznie lepiej, nawet jeśli otrzymali diametralnie różne leczenie. Pacjent z objawami gorąca leczony medycyną zachodnią zapewne poczuje się lepiej od sterydów, które są typowo stosowane w leczeniu astmy i mają raczej właściwości ochładzające. Natomiast pacjent z oznakami zimna prawdopodobnie w ogóle nie poczuje się lepiej albo nawet gorzej.

Na czym polega wyjątkowość medycyny chińskiej? Nieustannie analizuje reakcje pacjenta na środowisko i próbuje przywrócić mu równowagę w organizmie. Medycyna zachodnia ma obecnie obsesję na punkcie zabijania jakichkolwiek rzeczywistych lub uznawanych za groźne patogenów w ludzkim ciele. Jeśli patogen nie zostanie znaleziony, choroba otrzyma etykietę autoimmunologicznej i pacjent otrzymuje leki immunosupresyjne, często z mieszanymi rezultatami.

Choroby układu oddechowego – medycyna chińska w porównaniu do medycyny zachodniej

Specjalnie używam słowa „obecnie” w odniesieniu do medycyny zachodniej, ponieważ medycyna zachodnia jest jeszcze bardzo młoda. Nowoczesna farmakologia ma tylko 80 lat, a początki medycyny zachodniej jako takiej sięgają tylko 800 lat wstecz. Dla porównania, medycyna chińska może szczycić się tradycją 3800 lat. W dodatku jest to medycyna, która była rozwijana i praktykowana przez najwybitniejsze umysły kultury chińskiej. Medycyna, która była praktykowana i ulepszana nieprzerwanie przez te wszystkie lata. Wreszcie medycyna, która ma niewiele skutków ubocznych.

Czy posiada jakieś słabe strony? Z pewnością tak. Medycyna zachodnia znacznie lepiej radzi sobie z leczeniem urazów i stworzyła bardziej zaawansowany system wiedzy o ludzkiej fizjologii i anatomii. Jednak mimo to, lekarze zachodni tylko wyświadczyliby przysługę sobie samym i swoim pacjentom, gdyby przeanalizowali zadziwiające osiągnięcia, które medycyna chińska ma do zaoferowania nowoczesnemu światu medycznemu.

Comiesięczne cierpienie nie jest konieczne, nie spędzaj kolejnego dnia z poczuciem bólu lub dyskomfortu! Skontaktuj się z nami, dzwoniąc na numer +48 664 500 699 lub poprzez email: kontakt@czubek-igly.pl. Po wstępnej diagnozie, otrzymasz leczenie. Możesz pomóc również członkom swojej rodziny, krewnym, przyjaciołom i znajomym, dzieląc się z nimi przydatnymi informacjami w jakich problemach mogę pomóc.

Chcesz mnie odwiedzić?

Chcesz mnie odwiedzić?