Udostępnij

Łuszczyca, Medycyna Chińska i leczenie

Leczenie łuszczycy akupunkturą oraz ziołami

Łuszczyca - Medycyna chińska - skuteczne leczenie akupunkturą oraz ziołami

Łuszczyca jest chorobą skóry, która występuje u 3% populacji. Częstość występowania u obu płci jest taka sama. Choroba pojawia się w wieku 20 – 40 lat, ale może wystąpić w każdym wieku.
Łuszczyca nie jest zaraźliwa lub niebezpieczna, ale nie jest zbyt estetyczna oraz towarzyszy jej świąd w dotkniętych obszarach.
Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną charakteryzującą się szybkim przyrostem komórek skóry w spodnich warstwach naskórka. Dodatkowo dochodzi do procesu zapalnego i uszkodzenia komórek. Na przykład, komórka łuszczycy skóry dzieli się co 3-4 dni w porównaniu do komórki dzielącej się raz w miesiącu w normalnych warunkach.

Czynniki ryzyka – Łuszczyca

• Ogólnie, schorzenie nie ma jasnych przyczyn, ale jest oczywiste, że istnieje czynnik dziedziczenia (30% pacjentów posiada członka rodziny, który również cierpi na tę chorobę).
• Stres powoduje nasilenie objawów choroby i jest przyczyną jej manifestacji.
• Angina ropna, uszkodzenia skóry i oparzenia słoneczne.
• Przyjmowania niektórych leków, takich jak beta-blokery.

Łuszczyca – manifestacja zewnętrzna

Czerwona wysypka, symetrycznie pokryta srebrzystą łuską. Łuszczyca na przemian ustępuje i nawraca. Zwykle pogorszenie następuje zimą, a latem dochodzi do nieznacznej poprawy (pod wpływem słońca pobudzającego produkcję witaminy D, która, jak wiadomo, łagodzi stany zapalne skóry).
Łuszczyca zwykle pojawia się na łokciach, kolanach, owłosionej skórze głowy, okolicy kończyn, brzucha i pleców. Może również występować nawet w zagłębieniach: pod pachami, piersiami i pośladami, może również pojawić się na twarzy, dłoniach, stopach i paznokciach.
• Łuszczyca pospolita – najbardziej rozpowszechniona forma. Występuje w postaci nieregularnych obszarów lub w postaci pierścienia z jasnym centrum.
• Łuszczyca wysiewna – zmiany podobne do kropli, które szybko się rozprzestrzeniają i zazwyczaj pojawiają się po infekcji.
• Łuszczyca odwrócona – pojawia się w zagłębieniach, pod pachami, w pachwinach i na klatce piersiowej.
• Łuszczycowe zapalenie stawów – łuszczyca towarzysząca problemom ze stawami.
• Łuszczyca krostkowa – zmiany ropne, często na dłoniach i stopach.

Łuszczyca – leczenie według medycyny zachodniej

Leczenie polega na miejscowym stosowaniu kremów i przyjmowaniu leków ogólnoustrojowych, które wpływają na różne układy w organizmie. Leki zazwyczaj zawierają sterydy i na dłuższą metę mają niekorzystny wpływ na organizm.
Są to: niesteroidowe kremy, smoła węglowa (uniemożliwia różnicowanie się komórek) oraz witamina D i wiele jej pochodnych. W ciężkich przypadkach – leki, takie jak sterydy, cyklosporyna, a nawet metotreksat, który wykorzystywany jest w chemioterapii.
Fototerapia (terapia światłem) to kolejna metoda leczenia, która opiera się na ekspozycji na wytwarzane sztucznie promienie UVB. Zabieg wykonywany jest w autoryzowanych klinikach. Czas trwania zabiegu wynosi od kilku sekund do kilku minut. W pierwszym stadium choroby zalecane są 2-3 zabiegi na tydzień.
Morze Martwe w Izraelu – w Morzu Martwym znajduje się wysokie stężenie chromu, który blokuje szkodliwe promienie UVA, pozostawiając tylko korzystne UVB. Zaleca się, aby przyjeżdżać nad Morze Martwe dwa razy w roku na okres dwóch tygodni.

Medycyna chińska – Łuszczyca

Medycyna chińska bada sprawę łuszczycy na indywidualnych przypadkach. Na przykład, czerwona wysypka – wskazuje na nadmierne ciepło. Swędzenie – wskazuje na wewnętrzny wiatr. „Wężowa skóra” – wskazuje na nadmierną wilgoć itd.
Po dokładnej diagnozie lekarz decyduje o sposobie leczenia. Diagnoza obejmuje wywiad, badanie pulsu i języka w połączeniu z analizą specyficznych cech łuszczycy dla danego pacjenta.
Leczenie łuszczycy według medycyny chińskiej odbywa się przy użyciu jednej lub kilku z następujących metod: akupunktury, chińskich ziół i chińskiej dietetyki.
Efekt terapeutyczny jest trwały, ponieważ leczenie łuszczycy to leczenie wewnętrzne (chociaż jego wyniki można zaobserwować na skórze) prawdziwego źródła problemu, w przeciwieństwie do zachodniego leczenia, które skupia się na tłumieniu objawów.

Zalecenia do domu

• Unikanie spożywania alkoholu – Badania pokazują, że picie alkoholu nasila łuszczycę.
• Ćwiczenia relaksacyjne – Wiadomo, że stres jest istotnym czynnikiem u 40% pacjentów z łuszczycą, więc ćwiczenia relaksacyjne, takie jak joga, medytacja itd. mogą być przydatne.
• Suplementy diety – Wielu pacjentów z łuszczycą ma niedobór witaminy D, kwasów tłuszczowych omega-3, witaminy A i cynku.
• Istnieje szeroki rynek kremów do stosowania miejscowego, które zawierają witaminy, oleje i zioła różnego rodzaju. Jest to indywidualny wybór pacjenta.

Comiesięczne cierpienie nie jest konieczne, nie spędzaj kolejnego dnia z poczuciem bólu lub dyskomfortu! Skontaktuj się z nami, dzwoniąc na numer +48 664 500 699 lub poprzez email: kontakt@czubek-igly.pl. Po wstępnej diagnozie, otrzymasz leczenie. Możesz pomóc również członkom swojej rodziny, krewnym, przyjaciołom i znajomym, dzieląc się z nimi przydatnymi informacjami w jakich problemach mogę pomóc.

Udostępnij

Chcesz mnie odwiedzić?

Może Cię zainteresować

Warto przeczytać