Udostępnij

Medycyna Chińska, bezsenność i jej leczenie

Bezsenność – jak akupunktura pomaga w jej leczeniu

Bezsenność odgrywa dużą rolę w życiu współczesnego człowieka. Medycyna chińska i akupunktura zajmują się tym zagadnieniem. Jak medycyna chińska i akupunktura leczą bezsenność?

Medycyna Chińska, bezsenność i jej leczenie

Co najmniej 30% populacji cierpi na bezsenność. Każdy problem związany ze snem jest definiowany jako zaburzenie snu: trudności z zasypianiem, zaburzenia prawidłowego rytmu snu, jego ilości i jakości oraz zachowania, które wykraczają poza normę, jak np. lunatykowanie i koszmary.

Na sen wpływają różne czynniki, takie jak stres, wiek (po pięćdziesiątce jakość snu zmienia się), niepokój, depresja, zmiany środowiskowe, kofeina, witaminy, środki aromatyzujące, narkotyki, leki, częste oddawanie moczu, menopauza itd.

Pełnoletnia osoba potrzebuje średnio od 4 do 9 godzin snu.

Cykle snu

Podczas snu nocnego występuje 5 – 6 cyklów snu. Każdy cykl rozpoczyna się fazą pierwszą, charakteryzującą się snem płytkim, z którego łatwo jest się obudzić, a kończy fazą czwartą, która charakteryzuje się rozluźnieniem mięśni, obniżeniem ciśnienia krwi i bardzo głębokim snem.

Istnieje również inna faza, zwana REM (Rapid Eye Movement), w której występują szybkie ruchy gałek ocznych i wysoka aktywność elektryczna mózgu.

Marzenia senne pojawiają się w dużej mierze w fazie trzeciej REM, natomiast koszmary występują w fazach trzeciej i czwartej.

W nocy dochodzi do łagodnych przebudzeń, co jest uznawane za integralną część snu nocnego.

Brak snu jest bardzo uciążliwy i ma negatywny wpływ na codzienne życie. Osoby cierpiące na bezsenność chodzą jak zombie, są zmęczone, nerwowe, odczuwają niepokój i boją się nocy. Głównym sposobem leczenia bezsenności w medycyny zachodniej są leki chemiczne, które uzależniają i mają szkodliwe działanie.

Bezsenność – Medycyna chińska

Bezsenność jest przede wszystkim wynikiem braku równowagi pomiędzy Yin i Yang w organizmie (Yin to element kobiecy, pasywny i ciemny, a Yang jest elementem męskim, aktywnym i jasnym).

Poprzez sen wchodzimy w świat Yin, czyli aspekt intuicji, ale aby się tam dostać, potrzebujemy płynnego przejścia od etapu Yang do etapu Yin i tu leży główny problem. Zachodni styl życia jest intensywny, szybki i bardzo yang; nie ma czasu na sen, dlatego zaburzenia snu są bardzo częste.

Aby uzyskać dobry sen musimy mieć spokojny i zrównoważony umysł. Według Chińczyków umysł mieszka w sercu i ma oparcie w krwi. Gdy „jakość” krwi jest zaburzona, umysł staje się pomieszany, a sen ulega pogorszeniu. Można to zaobserwować u kobiet po porodzie, które utraciły dużo krwi i cierpią na bezsenność przez długi czas.

Gdy pacjent przychodzi do mnie z zaburzeniami snu, po pierwsze, przeprowadzam z nim szczegółowy wywiad, aby zrozumieć źródło problemu. Oprócz tego używam diagnostyki medycyny chińskiej, która obejmuje badanie pulsu, języka, a czasami badanie fizykalne. Leczenie odbywa się głównie za pomocą chińskich ziół, znanych ze swoich właściwości wzmacniania krwi i umysłu. Również akupunktura jest istotnym narzędziem dla równoważenia Yin-Yang i harmonizowania ciała.

Często leczenie jest połączone z zaleceniami dietetycznymi. Oczywiście, jest to kwestia indywidualna. Na przykład pacjentowi, który skarży się na zbyt dużo gorąca i na trudności z zasypianiem, polecam żywność o zimnej energii, jak np. pszenica, jęczmień, gruszki, arbuzy i zielona herbata, natomiast odradzam spożywania żywności o gorącej energii jak np. chili, wołowina, alkohol itp.

Ogólne polecam pokarmy, które wzmacniają Yin: czarną fasolę, fasolę mung, kiełki i czarny sezam.

Medycyna chińska pomaga w leczeniu bezsenności. Nie wolno nam tracić nadziei i godzić się na życie pozbawione odpowiedniego snu.

Zalecenia dla dobrego snu

Unikać wysiłku fizycznego i kofeiny kilka godzin przed snem.

Godzinę przed snem zalecany jest relaks i wyciszenie, osiągnięte np. przez medytację. Należy unikać w tym czasie telewizji.

Comiesięczne cierpienie nie jest konieczne, nie spędzaj kolejnego dnia z poczuciem dyskomfortu! Skontaktuj się z nami, dzwoniąc na numer +48 664 500 699 lub poprzez email: kontakt@czubek-igly.pl. Po wstępnej diagnozie, otrzymasz leczenie. Możesz pomóc również członkom swojej rodziny, krewnym, przyjaciołom i znajomym, dzieląc się z nimi przydatnymi informacjami w jakich problemach mogę pomóc

Udostępnij

Chcesz mnie odwiedzić?

Może Cię zainteresować