Medycyna Chińska
Historia medycyny chińskiej
Tradycyjna medycyna chińska jest jedną z najstarszych rodzajów medycyny w historii. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą sprzed około 4 tys. lat, z czasów, kiedy powszechnie korzystano z ziół leczniczych lub leczono się u szamana. Źródła podają, że praktyką medyczną w tamtych czasach zajmowali się głównie lekarze plemienni, którzy używali ziołolecznictwa. 500 lat później zaczęła rozwijać się akupunktura. Starożytne metody leczenia zmieniały się aż po dziś dzień, dostosowując się do zmian, które zachodziły w człowieku i jego otoczeniu.
Medycyna chińska jest oparta na taoistycznej koncepcji, że człowiek jest integralną częścią natury. W taoistycznym zrozumieniu wszechświata, wszystkie zjawiska odnoszą się do siebie nawzajem i wzajemnie na siebie wpływają. Nie ma niczego, co istniałoby samo z siebie. Wszystko wydarza się współzależnie od siebie. Człowiek to mikrokosmos. Jeśli dostosuje się do natury, czeka go życie w harmonii i zdrowiu.
Jedną z głównych idei medycyny chińskiej jest Chi, która jest uważana za energię życiową. Chi płynie w kanałach (meridianach) energetycznych w organizmie. Istnieje 12 meridianów i narządów głównych związanych z kolejnymi ośmioma meridianami specjalnymi. Na meridianach tych znajduje się 361 punktów. Istnieją również setki innych punktów, które oddziałują poza tymi kanałami.
System meridianów kieruje Chi i krew do różnych tkanek. Jest to rodzaj sieci obejmującej cały organizm. W związku z tym, zaburzenie równowagi określonego narządu wpływa na inne obszary ciała. Brak równowagi w przepływie Chi powoduje chorobę. Akupunktura oddziałuje na przepływ Chi poprzez przywrócenie ciału równowagi.
Medycyna chińska leczy bardzo wiele chorób i stanów psychicznych oraz dobrze współgra z medycyną współczesną. Jest najbardziej cenioną medycyną alternatywną.
Współczesna medycyna chińska
W ciągu ostatnich 30 lat wzrosła popularność medycyny chińskiej na Zachodzie, a ostatnio również w Polsce. Stosuje się ją teraz powszechnie w klinikach na Zachodzie oraz w szpitalach na całym świecie. Stanowi nieinwazyjną alternatywę dla skalpela oraz nieszkodliwą alternatywę dla leków, które osłabiają organizm i mają skutki uboczne.
Jak działa medycyna chińska
Medycyna chińska działa zasadniczo poprzez profilaktykę. W Chinach lekarza uznawano za skutecznego, jeśli w jego wiosce nie było chorób. Powodzenie terapii zależy od precyzyjnej diagnozy i znalezienia prawdziwego źródła choroby. Terapeuta dysponuje wieloma narzędziami, do których należą m.in.: diagnostyka z pulsu, diagnostyka z języka, diagnostyka brzucha, obserwacja, badanie ciała i oczywiście dokładny wywiad.
Terapeuta musi być uważny i czujny, aby uzyskać jak najwięcej informacji od pacjenta i dać jak najlepszą odpowiedź. Czas leczenia zależy indywidualnie od pacjenta, jednak można stwierdzić, że im dłużej choroba rozwija się w ciele, tym dłuższy będzie czas leczenia. Dlatego należy rozpocząć terapię jak najszybciej.
Po pierwszym spotkaniu wskazane są dalsze dodatkowe zabiegi potrzebne do osiągnięcia pomyślnego rezultatu. Często poprawę można zauważyć już po jednym zabiegu, w pozostałych przypadkach – po kilku zabiegach.
Medycyna chińska leczy całościowo, na poziomie fizycznym i psychicznym oraz przynosi znaczną poprawę jakości życia pacjenta.