Udostępnij

Medycyna chińska i Akupunktura w czasie ciąży

Korzyści z medycyny chińskiej w ciąży

Medycyna chińska i akupunktura w czasie ciąży

Gratulacje! Jesteś w ciąży i jesteś bardzo podekscytowana. Możliwe, że nie ogłosiłaś jeszcze tej szczęśliwej nowiny szerszemu gronu. Chcesz wiedzieć jak najwięcej o następnych kilku miesiącach Twojego życia i życia Twojego dziecka oraz jak przygotować się w najlepszy i najzdrowszy możliwy sposób? Przez przypadek usłyszałaś od przyjaciółki, że akupunktura pomoże Ci wzmocnić płód i ciało.

Wiele ciężarnych kobiet pyta o akupunkturę podczas ciąży. W niniejszym artykule chcę przedstawić zalety, ale też i ryzyko leczenia akupunkturą w czasie ciąży oraz wagę sprawnego leczenia przez terapeutę z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w tej dziedzinie.

Medycyna chińska dla kobiet, czy istnieje coś takiego?

W księgach medycyny chińskiej, cały rozdział poświęcony jest medycynie tylko dla kobiet, ponieważ każda kobieta nosi w swoim ciele łono, które jest bramą do nowego życia. W medycynie chińskiej, macica jest powiązana z sercem i nerkami, dwoma ośrodkami, które mają zasadnicze znaczenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego każdej kobiety. W czasie dojrzewania – od dziewczynki do nastolatki i od nastolatki do kobiety, jej ciało za każdym razem przechodzi inny etap, aż do stanu pełnej płodności. Medycyna chińska dzieli każdy etap w życiu kobiety na „7-letnie cykle”.

Medycyna chińska zgromadziła tysiące lat doświadczenia w leczeniu różnych schorzeń w cyklach życia kobiety, począwszy od problemów z miesiączkowaniem czy płodnością, wzmacniania kobiecego ciała przed ciążą przez problemy w czasie ciąży, aż po wzmacnianie ciała po porodzie i równoważenie organizmu na początku menopauzy. Na każdym z tych etapów zawsze podkreśla się połączenie ciała i umysłu.

Mówi się, że do poczęcia dochodzi gdy „biała esencja mężczyzny” spotyka „czerwoną esencję kobiety”. W czasie samej ciąży każdy trymestr jest powiązany z innym narządem, który znacząco wspiera ciążę, według następującego podziału:

Pierwszy trymestr – sterowany przez nerki odpowiedzialne za esencję, która zawiera wszystkie niezbędne składniki do wsparcia płodu.

Drugi trymestr – kontrolowany przez wątrobę, która jest odpowiedzialna za przechowywanie krwi w organizmie i pomaga w odżywiania matki i płodu.

Trzeci trymestr – sterowany przez śledzionę odpowiedzialną za przepływ energii w górę ciała, zapobiegając w ten sposób wypadaniu narządów i utrzymując płód w odpowiednim dla niego miejscu w ciele matki.

Czym jest akupunktura według medycyny chińskiej?

Akupunktura to jedną z metod stosowanych w medycynie chińskiej, która opisuje nasze ciało jako jedność ciała i umysłu. Według medycyny chińskiej, istnieją kanały energetyczne zwane meridianami, które przepływają wzdłuż i w szerz naszego ciała i składają się z wielu punktów akupunkturowych. Na skutek blokady w określonym obszarze lub organie naszego ciała, pojawiają się ból i inne objawy sygnalizujące problem. Leczenie tego stanu polega na stymulacji poszczególnych punktów akupunkturowych rozmieszczonych na całym ciele. Akupunktura nie jest bolesna i wykonywana jest za pomocą bardzo cienkich, sterylnych, jednorazowych igieł. Jednak zanim terapeuta użyje igieł, najpierw kompleksowo bada pacjenta – zadaje mu szczegółowe pytania, stawia diagnozę z tętna i języka, z których dodatkowo można odczytać różne schorzenia.

Po co ?

Ciąża to okres, który przynosi wiele zmian w życiu każdej kobiety. W tym czasie ważne jest zachowanie zdrowia fizycznego i psychicznego matki i płodu. Prawidłowa ciąża oddziałuje na cały przebieg dorosłego życia dziecka.

Akupunktura i ziołolecznictwo mogą pomóc w łagodzeniu różnych objawów w czasie ciąży, jak np. ból pleców, miednicy, barków i szyi, obrzęki, mdłości poranne, niepokój, stres, huśtawki nastroju, depresja, niespokojny płód i zagrożenie poronieniem.

Akupunktura może być pomocna również w zaawansowanym stadium ciąży – wywołać prawidłowe ułożenie płodu lub przyspieszyć poród poprzez zastosowanie właściwych punktów przy jednoczesnym przeszkoleniu partnera do pracy w domu.

Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie punkty akupunkturowe mogą być stosowane podczas ciąży, istnieją pewne zakazane punkty. W większości przypadków najlepiej jest zastosować leczenie od 10-12 tygodnia wzwyż, o ile nie występuje problem, który wymaga uprzedniego leczenia i stan fizyczny matki na to pozwala.

Oczywiście, możliwa jest również pomoc po narodzinach dziecka w procesie regeneracji. Akupunktura jest dobrym rozwiązaniem przy problemach z karmieniem piersią, takich jak bolesność, przekrwienie, zapalenie, brak pokarmu, hemoroidy, zaparcia itd.

Podczas ciąży matka i płód są jednością, tak więc jeśli poprawimy stan matki, płód będzie mieć lepsze warunki do rozwoju i przyjdzie na świat jako zdrowsze i szczęśliwsze dziecko.

Podsumowując, medycyna chińska oferuje wiele rozwiązań dla kobiety na wszystkich etapach jej życia, zwłaszcza w sytuacjach delikatnych, takich jak ciąża. Akupunktura i ziołolecznictwo są kluczowymi narzędziami w tym przypadku.

Jeżeli chcesz zaoszczędzić sobie skutków ubocznych podczas ciąży i zapewnić łatwiejszy i zdrowszy, naturalny rozwój dla swojego dziecka, nie wahaj się zadzwonić, aby umówić się na konsultację.

Zapraszam do przeczytania artykułu Dieta dla kobiet w ciąży.

Udostępnij

Chcesz mnie odwiedzić?

Może Cię zainteresować