Udostępnij

Menopauza, Medycyna Chińska i leczenie

Leczenie menopauzy akupunkturą ziołami

Menopauza, Medycyna Chińska, akupunktura i leczenie

Menopauza to okres kilku lat około 50 roku życia, w którym zatrzymuje się miesiączka, a kobieta traci swoją płodność.
Większość kobiet odczuwa skutki uboczne menopauzy w różnym stopniu nasilenia.
Typowe objawy to: uderzenia gorąca, które pojawiają się najczęściej w godzinach wieczornych/w nocy (niezależnie od pogody), poty, pragnienie lub chęć zwilżenia ust, bezsenność, drażliwość i uczucie zmęczenia. Towarzyszą temu objawy psychiczne takie jak lęk i depresja, co pogarsza sytuację. Mogą pojawić się dodatkowe objawy jak np. suchość pochwy, suchość skóry, przerzedzenie włosów, migreny, zaburzenia pamięci i zwiększenie masy ciała.
Ponadto z menopauzą związane jest ryzyko osteoporozychorób serca i raka piersi lub macicy. Przyczyną tych objawów jest stopniowy spadek poziomu estrogenu i progesteronu, które wytwarzane są w jajnikach. Kobieta rodzi się z 600 tys. komórek jajowych w jajnikach, ilość ta zmniejsza się do 300 tys. w latach płodnych, a następnie zmniejsza się do 10 tys. w okresie menopauzy.

Leczenie konwencjonalne

Medycyna zachodnia proponuje hormonalną terapię zastępczą suplementującą estrogen i progesteron (HTZ). Terapia jest kontrowersyjna. Z jednej strony, istnieją doniesienia o łagodzeniu niektórych objawów. Z drugiej strony, jeśli kuracja trwa dłużej, występują skutki uboczne, jak otyłość, wymioty, bóle brzucha i mdłości.
Kobieta stopniowo uzależnia się od leków. Poza tym, dużo kobiet znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia pewnych chorób i nie może przyjmować hormonalnej terapii zastępczej. Co najważniejsze, badania wykazały, że stosowanie hormonów zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi i udar.
Obecnie mamy dużą świadomość związaną z menopauzą (kobiety nie są w tym same, nawet mężczyźni doświadczają podobnego zjawiska). Jedną z przyczyn jest wzrost średniej długości życia, drugą zaś zgromadzenie dużej ilości informacji medycznych na ten temat.

Menopauza – Medycyna chińska

Na długo zanim mieszkańcy Zachodu dowiedzieli się, czym są hormony, chińscy lekarze mieli własną teorię na temat menopauzy. Teoria ta z niezwykłą dokładnością pasuje do dzisiejszej rzeczywistości.

Teoria 7 lat

Teoria odnosi się do energii nerek, które są dominującym narządem żeńskiego układu rozrodczego i częściowo są związane z hormonami.
Zgodnie z tą teorią życie kobiety jest podzielone na cykle trwające po 7 lat. Oto przykłady:
Wiek 7 lat – Energia nerek rośnie, rosną włosy i zęby.
Wiek 21 lat – Szczyt rozwoju energii nerek, pojawiają się zęby mądrości.
Wiek 49 lat – Następuje poważna utrata energii nerek, dlatego kobieta zaczyna tracić swoją płodność.

Należy wspomnieć, że im więcej energii nerek kobieta zachowa podczas życia, tym łatwiej będzie jej wejść w etap menopauzy i skutki uboczne będą łagodniejsze.
Niezrównoważona dieta, stresujący styl życia, palenie, nadmierny wysiłek fizyczny i oczywiście niezadowolenie i brak samorealizacji pogarszają objawy.
Kobieta w czasie menopauzy ma do czynienia – oprócz utraty zdolności do poczęcia – z psychologicznym kryzysem wynikającym z nowej sytuacji. Sytuacji, która jest konsekwencją zachodnich wzorców myślenia, jak np. upodobania mężczyzn do młodszych kobiet. Badania pokazują, że w kulturach i krajach, w których darzy się szacunkiem starsze kobiety, skutki uboczne menopauzy nie są w ogóle odczuwane.
Kobieta w swoim życiu traci dużo krwi w czasie menstruacji i porodów. Krew w medycynie chińskiej jest substancją (Yin), a większość objawów menopauzy jest przypisana do niedoboru Yin nerek.
Niedobór Yin znajduje odzwierciedlenie w obniżonych poziomie estrogenu i objawach takich jak uderzenia gorąca, poty, suchość, drażliwość i bezsenność.
Medycyna chińska zapewnia doskonałe metody leczenia objawów menopauzy.
Leczenie polega na równoważeniu nerek i opiera się na: akupunkturzeziołach i dietetyce chińskiej.
Celem terapii jest przywrócenie ciału równowagi i leczenie objawów.
Leczenie jest dostosowane indywidualnie do każdej kobiety i zawsze następuje po dokładnej diagnozie. Terapia nie jest jednakowa dla dwóch różnych kobiet, nawet jeśli mają takie same objawy – punkty akupunkturowe i mieszanki ziołowe są inne.

Zalecenia do domu

Żywność: rośliny strączkowe, warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, ryby, glony, len, sardynki i tahini (masło sezamowe).
Wapń, witamina D, kwasy Omega 3
Fitoestrogeny (naturalne substancje równoważące poziom estrogenu w organizmie) – znajdują się w produktach sojowych.
Ćwiczenia
Buddyjska medytacja dla pozytywnego myślenia.
Nie zaleca się: alkoholu, palenia tytoniu, kofeiny i pikantnych potraw.

Udostępnij

Chcesz mnie odwiedzić?

Może Cię zainteresować