Akupunktura – czym jest i jak leczy

Czym jest akupunktura i jak ona leczy?

akupunktura czubek igly 300x200 1Według jednej z legend, akupunktura pochodzi od wojownika wyleczonego na polu bitwy strzałą, która uderzyła w punkt akupunkturowy związany z jego chorobą.
Jednak bardziej logiczne jest założenie, że na przestrzeni lat, chińscy lekarze wyciągnęli wnioski odnośnie poszczególnych punktów. Zauważyli powtarzający się schemat: ten sam punkt pomagał wielu pacjentom z podobnym problemem.

Słowo „akupunktura” pochodzi od łacińskich słów: Acus = igła, Punger = kłuć.
Niektóre punkty umiejscowione były nieregularnie, niektóre były wrażliwe na dotyk lub były sztywne, miękkie, promieniował od nich ból, itp, co wzbudziło podejrzenia. Nakłucie tych punktów ujawniło ich funkcje.

Na przykład: ostry ból w dole pleców może mieć odzwierciedlenie w fioletowych naczyniach włosowatych za kolanami, bezpośrednie nakłucie tych naczyń (czasem połączone z upuszczaniem krwi) natychmiast uśmierza ból. Słaby układ odpornościowy może spowodować wrażliwość mięśnia przedramienia w okolicy łokcia. Zespołowi jelita drażliwego będzie odpowiadać wrażliwość na dolnym końcu jedenastego żebra i tak dalej.

Chińskie igły do akupunktury

Igły do akupunktury przeszły wiele przeobrażeń zanim uzyskały swoją obecną formę. Igły obecnie używane są jednorazowe, sterylne, elastyczne i mocne, więc nie należy obawiać się ich złamania w ciele lub jakiejkolwiek innej szkody.
Grubość i długość igły zależy od kilku parametrów, takich jak wiek, budowa ciała i powierzchnia, na której stosuje się akupunkturę.

Akupunktura opiera się na stymulacji specjalnych punktów anatomicznych na skórze przez wbicie cienkiej igły, aby wywołać proces leczenia. Każdy punkt ma swoje własne, specyficzne oddziaływanie energetyczne i fizjologiczne. Po dokonaniu diagnozy ustala się, jaka jest wymagana kombinacja punktów.

Igły są wykorzystywane do tworzenia zmiany / przepływu energetycznego w ciele, dlatego też pacjent może doświadczyć niekiedy przepływu łagodnych odczuć lub strumienia energii.
W większości przypadków igły pozostają na ciele pacjenta około 40-60 minut, jednak ich oddziaływanie energetyczne trwa długo po ich usunięciu.

W organizmie znajduje się ponad 361 punktów, a umiejętny terapeuta ma za zadanie wybrać kombinację odpowiednich punktów tak, aby pasowały jak najlepiej do pacjenta. Innym sposobem, aby zilustrować działanie akupunktury jest wyobrażenie sobie ciała jako maszyny składającej się z rur (meridianów) i wielu zaworów (punktów akupunkturowych) w stanie nierównowagi. Rolą terapeuty jest wiedzieć, jak odpowiednio ustawić zawory tak, aby przywrócić równowagę.

Najważniejsze informacje

Group 1275
Czubek igły - konsultacja

Nie czekaj!

Umów się na wizytę i pozbądź się problemów ze zdrowiem raz na dobre!

Warto przeczytać

Line