Jak medycyna chińska podchodzi do leczenia tarczycy?
Jak medycyna chińska podchodzi do leczenia tarczycy? Agata, której męża wyleczyłem z przepukliny dysku, ma 38 lat, troje dzieci i zajmuje się zaawansowanymi technologiami.
Kiedy Agata skontaktowała się ze mną, miała obniżony nastrój:
„Uprawiam sport cztery razy w tygodniu, przestrzegam zdrowej diety i nadal nie tracę na wadze. Co najgorsze, jestem zmęczona, ledwie zwlekam się z łóżka rano. W środku dnia czuję, że zaraz zasnę na biurku. Nie mogę się skoncentrować w biurze i mam problemy z pamięcią.”
Wysłałem ją na badania krwi, które ujawniły małą dysfunkcję tarczycy.
Agata nie chciała brać Eltroxinu i chciała spróbować medycyny chińskiej, aby zrównoważyć gruczoł tarczycy w sposób naturalny.
Diagnoza według zasad medycyny chińskiej wykazała słabość śledziony i nerek wraz z wewnętrzną wilgocią. Rozpoczęliśmy serię zabiegów, które obejmowały wzmocnienie metabolizmu w organizmie, wzmocnienie układu pokarmowego, usunięcie wilgoci i zrównoważenie tarczycy.
W terapii zastosowaliśmy akupunkturę, zioła i dietę.
Po kilku tygodniach Agata straciła na wadze, zmęczenie zniknęło, a najnowsze wyniki badań pokazały, że funkcja gruczołu tarczycowego jest zrównoważona.
Jakie są zalety medycyny chińskiej w leczeniu tarczycy?
Medycyna chińska umożliwia wieloaspektowe podejście do osoby, która cierpi z powodu braku równowagi tarczycy. Terapia przynosi długotrwałe efekty poprzez przywrócenie pacjentowi spokoju ducha i równowagi ciała.
Pierwsze spotkanie polega na pełnej diagnozie i opracowaniu strategii terapeutycznych dostosowanych indywidualnie do każdego pacjenta.
Często już pierwszych kilku wizytach pacjenci odczuwają silną poprawę, co natychmiast usuwa ich niepokój, ale konieczne jest wykonanie serii zabiegów, aby zobaczyć długotrwałe efekty.
Czym jest tarczyca?
Tarczyca to gruczoł w kształcie motyla o wielkości 4-5 cm, położony pod skórą poniżej jabłka Adama.
W każdej komórce w organizmie przebiega wiele procesów chemicznych zwanych metabolizmem. Tarczyca wydziela hormony, które określają tempo metabolizmu. Zasadniczo jej rolą jest ustalanie rytmu aktywności w całym organizmie.
Tarczyca odbiera polecenia z przysadki przez hormon TSH.
Hormon ten dociera do tarczycy i powoduje wytwarzanie hormonów tarczycowych T3 i T4.
W przeciwieństwie do hormonu T4, hormon T3 jest aktywny i powstaje z kombinacji T4 i jodu pozyskiwanego z żywności i wody.
Nieprawidłowe wyniki testów krwi (należy pamiętać, że wartości różnią się nieznacznie w zależności od centrum medycznego):
– wartości T4: 5-12 mg / dl
– wartości TSH: 0,4 do 5 mIU / ml
Istnieją dwa główne typy chorób związanych z zaburzeniem równowagi tarczycy – nadczynność i niedoczynność.
Niedoczynność tarczycy – zbyt niska aktywność gruczołu
Niedoczynność tarczycy powoduje zanik funkcji życiowych.
Typowe objawy to: otyłość (pomimo słabego apetytu), uczucie zmęczenia, osłabienie, niskie ciśnienie krwi, powolny puls, wrażliwość na zimno i uczucie zimna, anemia, wypadanie włosów i łamliwe paznokcie, suchość skóry, obniżony popęd płciowy, zaparcia i inne.
W leczeniu według zasad medycyny zachodniej stosuje się hormony tarczycy – Eltroxin. Eltroxin pozornie rozwiązuje problem nierównowagi, ale tak naprawdę prowadzi do zwyrodnienia gruczołu tarczycowego. Eltroxin „omija” tarczycę tak, że przestaje ona działać i z czasem degeneruje się. Ponadto gruczoł naturalnie zmienia dawkę wydzielania hormonów we krwi, w zależności od sytuacji w danym momencie – co jest medycznie niemożliwe, gdy dawka jest stała.
Nadczynność tarczycy – nadmierna aktywność gruczołu
Nadmierna aktywność tarczycy powoduje przyspieszony metabolizm w organizmie.
Typowe objawy to: wysokie ciśnienie krwi, szybkie bicie serca, drżenie, pocenie się, wilgotna skóra, bezsenność i rozdrażnienie, zwiększony apetyt z jednoczesną utratą masy ciała, biegunka, osłabienie, wrażliwość skóry, wrażliwość oczu na światło, które czasami wydają się opuchnięte.
Jedną z głównych przyczyn (70%) nadczynności tarczycy jest choroba Gravesa-Basedowa. Jest to choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy atakuje tarczycę i pobudza ją do nadmiernej produkcji hormonów.
Istnieją trzy typowe objawy choroby Gravesa-Basedowa – wytrzeszcz oczu, wole i obrzęk przedgoleniowy.
W medycynie zachodniej pacjentom z nadczynnością tarczycy podaje się jod radioaktywny, który w rzeczywistości niszczy gruczoł tarczycowy na całe życie, lub w skrajnych przypadkach przeprowadza się u nich operację.
Nasilenie nadczynności tarczycy może prowadzić do rzadkiego stanu „przełomu tarczycowego”, który jest zaostrzeniem wszystkich objawów – jest to sytuacja, która wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, ponieważ grozi śmiercią. Dlatego lekarze wolą za pomocą leków doprowadzić pacjenta do stanu bliższego niedoczynności tarczycy.
Leczenie tarczycy w medycynie chińskiej
W dużym uproszczeniu, w medycynie chińskiej nadczynność i niedoczynność tarczycy są związane z przeciwstawnymi sobie Jin i Jang.
Jang – gorąca i aktywna energia będzie powiązana z nadczynnością tarczycy.
Jin – zimna i bierna energia będzie powiązana z niedoczynnością tarczycy.
Ogólnie mówiąc, przy niedoczynności będziemy wzmacniać Jang i rozpraszać Jin, przy nadczynności będziemy wzmacniać Jin i osłabiać Jang.
Oczywiście pojęcia Jin i Jang są bardzo ogólne i każdy narząd w organizmie ma aspekty Jin i Jang. W większości przypadków w wielu narządach występują jednocześnie nadmiar i niedobór, dlatego terapeuta powinien uzyskać pełny obraz sytuacji.
W chorobach tarczycy nie należy zapominać także o ich powiązaniu z emocjami. Gardło jest miejscem, gdzie gromadzą się emocje. Na przykład, można zaobserwować, że doświadczamy uczucia dławienia się, kiedy się zestresujemy.
Ogólnie rzecz biorąc, tłumione emocje z czasem mogą powodować niedoczynność tarczycy. Długotrwale stany rozdrażnienia i wybuchy gniewu mogą z kolei prowadzić do nadczynności tarczycy.
W medycynie chińskiej leczenie obejmuje akupunkturę, mieszanki ziół i dietę.
Aby rozpocząć terapię u pacjenta, nie wystarczy znać jego wyników badań krwi, ale należy także przeprowadzić dokładną diagnozę w celu ustalenia, którym narządom w organizmie trzeba przywrócić równowagę i na tej podstawie opracować strategię leczenia.
Aby zająć się przyczynami choroby, trzeba zmienić czynniki psychologiczne i behawioralne, które szkodziły tarczycy, czyli emocje, odżywianie, styl życia itd.
Jeśli pacjent nie zaczął przyjmować zachodnich leków, leczenie według medycyny chińskiej będzie przebiegać szybciej. Jeśli osoba bierze zachodnie leki, leczenie będzie postępowało wolniej i we współpracy z lekarzem medycyny zachodniej dawka leku będzie stopniowo zmniejszana.
Zalecenia żywieniowe:
Przy nadczynności tarczycy – należy unikać tłustych, smażonych, rozgrzewających i pobudzających produktów, jak np. alkohol; przetworów mlecznych, pikantnych przypraw, różnych używek, jak np. napoje energetyczne, kofeina oraz konserwantów. Należy unikać produktów zawierających jod, takich jak ryby czy wodorosty.
Zaleca się spożywać pokarmy, które hamują syntezę hormonów tarczycy, takie jak warzywa kapustne: kapusta, kalarepa, kalafior, rzepa, brokuły; produkty sojowe, proso, orzeszki pinii i gorczycę.
Przy niedoczynności tarczycy – należy unikać zawilgacających i wychładzających produktów spożywczych, takich jak produkty mleczne, biała mąka, biały cukier; zimnych i surowych owoców i warzyw, konserwantów, żywności przetworzonej i konserw, produktów działających jak inhibitory syntezy hormonów tarczycy, takich jak warzywa kapustne: kapusta, kalarepa, kalafior, rzepa, brokuły oraz produktów sojowych, prosa, orzeszków piniowych i gorczycy.
Zaleca się jeść ryby i wodorosty zawierające jod, przyjmować witaminy B, C i E, cynk i selen, oczywiście zgodnie z zaleceniami terapeuty.
Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, przy niedoczynności tarczycy ważne jest, aby wykonywać ćwiczenia w celu poprawy metabolizmu, najlepiej ćwiczenia aerobowe i energiczne, np. szybki marsz, bieganie i pływanie.
Przy nadczynności tarczycy oprócz aktywności fizycznej, pożądane jest włączenie ćwiczeń relaksacyjnych, takich jak: joga i/lub medytacja.
Comiesięczne cierpienie nie jest konieczne, nie spędzaj kolejnego dnia z poczuciem dyskomfortu! Skontaktuj się z nami, dzwoniąc na numer +48 664 500 699 lub poprzez email: kontakt@czubek-igly.pl. Po wstępnej diagnozie, otrzymasz leczenie. Możesz pomóc również członkom swojej rodziny, krewnym, przyjaciołom i znajomym, dzieląc się z nimi przydatnymi informacjami w jakich problemach mogę pomóc