Udostępnij

Akupunktura – leczenie Bóle pleców

Ból pleców – dyskopatia – skuteczne leczenie akupunkturą

Akupunktura – leczenie Bóle pleców - Czubek Igły

Ból pleców jest najpowszechniejszym rodzajem bólu. Około 80% dorosłych cierpi z powodu różnego rodzaju bólu i z tego powodu u niektórych w znaczący sposób pogarsza się jakość życia i sytuacja finansowa. Doświadczają też ograniczeń w wykonywaniu codziennych czynności. Ból pleców jest jedną z głównych przyczyn konsultacji u lekarza i bez wątpienia jednym z głównych powodów, dla których pacjenci interesują się tradycyjną medycyną chińską.

Jakie są przyczyny bólu pleców.

  1. Dyskopatia.
  2. Skurcz mięśni.
  3. Zwężenie kręgów kręgosłupa.
  4. Brak aktywności fizycznej.
  5. Siedzący tryb życia.
  6. Nadwaga.
  7. Słabe mięśnie brzucha.
  8. Duże wygięcie lędźwiowe powodujące nacisk na nerwy rdzeniowe.

Ból pleców może występować w różnych postaciach, od ostrego bólu z promieniowaniem do nóg i pośladków (wybity dysk/dyskopatia) do przewlekłego tępego bólu, który przychodzi i odchodzi. Najczęściej jest to ból, który jest spowodowany napięciem mięśni, tzw. „sztywne plecy”. Istnieje też ból pleców, który pochodzi od narządów takich jak nerki, układ pokarmowy itd.

Dyskopatia / Wybity dysk

Pomiędzy kręgami znajduje się chrząstka, która zapobiega tarciu pomiędzy kręgami i służy jako amortyzator. Jeśli kręg zostanie naruszony lub wybity, tworzy się nacisk na nerw kulszowy nóg i rezultatem tego jest promieniujący, silny ból, osłabienie, mrowienie z kręgów w dolnej części pleców (w zależności od lokalizacji urazu).

Dyskopatia może wystąpić na skutek wieloletniego nacisku na kręgi, który może wynikać ze zwyrodnienia, nadżerek lub urazu. Najczęściej dyskopatia jest zlokalizowana w dolnej części pleców między kręgami L3-L5, ponieważ okolica ta jest poddawana największemu naciskowi. Oprócz bólu w dolnej części pleców często również można zauważyć dyskopatię/wybity kręg okolicy szyi, co następnie będzie promieniować w kierunku barków, ramion i palców dłoni.

Leczenie według medycyny zachodniej będzie opierało się głównie na środkach przeciwbólowych i lekach przeciwzapalnych, czasem na zastrzykach z kortyzonu oraz w skrajnych przypadkach – na zabiegu chirurgicznym. Takie leczenie w wielu przypadkach okazuje się na dłuższą metę nieskuteczne. Typowa odpowiedź, którą można usłyszeć od lekarza to: „Nie da się wiele zrobić, proszę odpoczywać, przejdzie samo.”

Ból pleców – dyskopatia w medycynie chińskiej

Odpowiedź „Proszę odpoczywać, przejdzie samo” nigdy nie padnie z ust lekarza medycyny chińskiej, ponieważ wiele można zrobić, aby pomóc.

Zostało naukowo udowodnione, że akupunktura stanowi najbardziej skuteczną terapię w przypadku bólu pleców. Wnioski z badań, które przeprowadzono wśród populacji z bólem pleców zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Internal Archives of Medicine. Udowodniono, że seria zabiegów akupunktury doprowadziła do zmniejszenia częstości bólu pleców i przyniosła znaczną ulgę w bólu. W rzeczywistości, zabiegi akupunktury były o wiele skuteczniejsze, niż leczenie zachodnie, które zastosowano w przypadku drugiej grupy pacjentów. Akupunktura pomaga rozproszyć „zastój”, który tworzy ból i natychmiastowo zmniejsza intensywność bólu.

Praktyka pokazuje, że w celu skrócenia czasu regeneracji należy połączyć ze sobą przyjmowanie chińskich ziół, masaż Tui Na (chińska fizjoterapia), terapię moksą oraz bańki chińskie. Zioła rozluźniają napięte mięśnie, zapobiegają bólowi i przynoszą ulgę w stanach przewlekłych.

Kolejną istotną zaletą terapii według medycyny chińskiej jest unikanie szkodliwego leczenia farmakologicznego. Jest to szczególnie korzystne dla osób, którym nie wolno używać środków przeciwbólowych, jak np. osoby starsze (które przyjmują inne leki) lub kobiety w ciąży.

Mój gabinet w Krakowie zgromadził dużo doświadczenia i odniósł wiele sukcesów w leczeniu bólu przy użyciu akupunktury.

Nie musisz znosić kolejnego dnia bólu i dyskomfortu. Skontaktuj się z nami, dzwoniąc na numer +48 664 500 699 lub poprzez email: kontakt@czubek-igly.pl. Po wstępnej diagnozie, otrzymasz leczenie. Możesz pomóc również członkom swojej rodziny, krewnym, przyjaciołom i znajomym, dzieląc się z nimi przydatnymi informacjami w jakich problemach mogę pomóc.

Udostępnij

Chcesz mnie odwiedzić?

Może Cię zainteresować